Valentin Kuik “Ma olen ilus, ma olen tark, ma olen tugev” (LR)

Lugesin laste lõunauinaku ajal läbi järjekordse LR raamatu (minu arust tuli eelmine, Juris Kronbergsi luulekogu tõesti alles nädal tagasi! Kui tihti neid siis tuleb?). Seekordne raamat on Valentin Kuik’i “Ma olen ilus, ma olen tark, ma olen tugev“. Imestama paneb, et peategelane oli 19-aastane tänapäeva noor blondiin (Eve) ja kogu maailmapilt selline… kuidas ma selgitangi? Lihtne? Mitte sugugi labane, aga kuidagi ilma elukogemuseta. Muidu on alati kirjeldused noortest tegelikult nii komplekssed, et kirjanik paistab ise tagant välja. Kasvõi Rannamaa “Kadri” ja “Kasuema” – lapsed ju nii peenelt veel ei kirjuta päevikuid ega mõtle nii mitmekihiliselt? Kuidas suudab üks halli habemega mees (kes on kaanel) ennast nii hästi ümber kehastada? Ainukesed korrad, kui tema “haritus” välja paistis, oli, kui kaasjuuksur luges ühest kliendist maha jäetud raamatut (Sophoklese “Antigone”) ja nuttis terve õhtu – et kuidas küll nii kurb raamat ja keegi ei või noormeest matta ja kui õde seda siis lõpuks teeb, siis ta mõistetakse selle eest surma. Öhöööö. Teinekord räägib seesama kaasjuuksur ühest teisest kurvast raamatust, mida ta olla lugenud:

“Hiljuti ma lugesin ühte õudukat,” ütleb Merle. “Seal üks kena vene noormees lööb ühele mutile kirvega pähe. Ta ise loodab, et saab rikkaks ja õnnelikuks, aga kus sa sellega: hing ei anna enne rahu kui Siberis, kui ta on uurijale kõik öeldu üles tunnistanud ja pattu kahetsenud.” (lk. 30)

See on muidugi selline pigem… väike naljaga viipamise koht. Tegelikult on ikka peateemaks inimeste piiritu üksindus. Sedapuhku Eestis. Kuidas üksikud vanainimesed mingi nipiga (nt. tuba välja üürida, andke telefoninumber ja nimi, helistan hiljem tagasi) saavad mõne noore inimese mobiiltelefoni ja enne surma pakuvad haiglapersonalile selle välja – ainus tuttav, kes neid mataks. Peategelane Eve seega saab kaks sellist kõnet… Kiire lugemine, liiga ei tee. Midagi väga palju juurde ka ei anna.

Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s