10. Mikael Niemi “Mannen som dog som en lax” (2006)

Viimase raamatuportsu seas, mis ma sügisel tellisin, oli ka Mikael Niemi raamat Mannen som dog som en lax (Mees, kes suri nagu lõhe). Täitsa vahva raamat. Nagu meelelahutus, aga siis mõnes mõttes nagu pole ka. Vahepeal tundub juba, et äkki on geniaalne raamat, aga lõpp jääb siiski kuidagi segaseks ja lahtiseks, seetõttu päris taevani kiita ikka ei saaks. Ja kui Populärmusik… mulle nii väga vbolla ei meeldinudki (lõbus ju oli, aga kõik jutud olid omaette pildikesed elust sealkandis ja mulle meeldib tervikuid rohkem lugeda), siis see raamat oli siiski ühe mõrva ümber ja seetõttu mõnusam. Täiesti üllatavalt sain tõeliselt toreda portsu vähemuskeelte kohta – meänkieli kohta oleme rääkinud ja puha. Nüüd lausa selline tore keeleajalugu üles võttev raamat, kus kogu see keeleline olukord elavamaks muutub. (Film Elina, som om jag inte fanns võttis samuti üles Põhja-Rootsi keeleprobleeme 20. sajandi keskpaigast).

Mikael Niemi puhul meeldib mulle see, et kuna ta on ise sealt pärit (üles kasvanud Pajalas), siis ta võib endale lubada stereotüüpseid pilte hõredalt asustatud maakohast, maakatest. Ja mitte-stereotüüpseid. Soomlaslikust vaikimisest. Tervituseks: “Jaha.”, vastus “Nå”. Või astud sisse, võtad istet ukse kõrval külalistele mõeldud toolil. Siis mõne aja pärast saab perenaine kohvi valmis ja osutab laua poole. Külaline istub sinna, perenaine aga jääb eemale – nii on kirjutamata komme. Palju selliseid kohti. Ma usun, et ei olekski palju vahet, kas tegemist on Põhja-Rootsiga või mõne Eesti maakohaga, on palju sarnast. Kasvõi see, et kodust lahkudes pandi (enam vist ei julgeta?) luud ukse vastu – märk, et pererahvas pole kodus. Lukku ei pandud. Hästi stereotüüpne naiskirjeldus oli ka – no kuidas sa, keskealine mees, ikka noort naist oskad mina-perspektiivist kirjeldada! Paras bitch ja ülbard stockholmlane tundub. Hästi tühm Tornedaleni osas ka, ei saa nagu üldse aru, miks seal kõik rootsi keelt ei räägi. Elu Stockholmis tundub ka veidi liiga tšikaago. Aga noh, ma ei heida ikka suhteliselt midagi ette. Lugeda oli igatpidi tore.

Fragmentaarne muidugi ka, kohati hull. Ajuti ei saanud nagu aru, mis toimub, sattusid mõne tegelase unenäkku või daydream’i. A no mis sellest siis. Mõnes rootsi blogis oli suhteliselt samamoodi arvatud nõrkuste kohta. Stina Sigurdsson kirjutab näiteks:

Rent berättartekniskt fungerar allt utom slutet som, utan att avslöja för mycket, tenderar att vara lite för osannolikt för att vara värt spänningen. Jag har också några invändningar mot kvinnosynen, som känns stereotyp och objektifierande, samt på att lite för många trådar lämnas lösa för att jag ska känna mig nöjd när jag har läst klart. Inte så att här tarvas en fortsättning, utan bara så att det är irriterande att påbörjade utlagda trådar inte förklaras.

Ka keegi Dan kirjutab lakooniliselt, aga arvab vist umbes samamoodi nagu mina. Et vaatamata nõrkustele oli ikka vahva lugeda. Ametlik retsensioon SvD-s on Magnus Perssonilt.

Mõnes mõttes tore, kuidas seda meänkieli raamatus kasutati. Kas tõlgiti järgmises lauses võõrkeelne osa ära või viidati tagasi, kui teine inimene “kordas öeldut”. Soomerootslastel oleks palju õppida (Westö nt*) – nende puhul mõtle ja nuputa ise, mida üks või teine asi tähendab. Seda oma eestikeelse taustaga – mis rootslastel endil ju täitsa puudub.

Killuke. Üks tegelane, kes tapetut samuti vihkas, oli mõrva toimumise ajal Kopenhaagenis. Et hotellid ja piletid kõik puha alibiks. Det var Kaj Prejt i Köpnehamn. Kaj… mis? Alles väljudes tuleb politseinikule pähe, mis Kaj Prejt – GayPa(h)rade.

* Hiljem hakkaski Westö samamoodi tegema

Advertisements
Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s