17. Evelyn Waugh “Tagasi Bridesheadi”

Laenasin ka selle raamatu ülemöödunud nädalavahetusel Eve käest. Kunagi, kui see müüki tuli (nähtavasti siis 1994), mõtlesin, et ah, mingi tundmatu inglise naisautor. Hiljem hakkasid kõik seda ja selle põhjal valminud filmi ka kiitma ja ma arvan, et umbes siis sain ka teada, et tegemist on mehega. (Või kes teab, autori pilt on ju kaante peal olemas – äkki siiski juba poes vaatasin?) Kuna Eve ütles ka häid sõnu (nii raamatu kui filmi kohta), siis laenutasin sellegi.

Ma ei oska konkreetselt midagi öelda. Et kas meeldis või mitte, mis meeldis ja mis jättis külmaks. Noh, see jutustamise stiil ja sisu oli iseenesest suhteliselt vastuvõetav ja tore isegi (kuigi sisu kui sellist justkui pole, üks pidev tagasitulek Bridesheadi küll sõber Sebastiani, küll armsa Julia juurde). Võib-olla puudus teatud hulk asju, mis mulle raamatutes meeldivad, et päris lemmikuks kiita. Lõpp oli kuidagi kena. Järelsõnas, mis armulikult Varraku raamatute lõpus sageli leidub, on kirjas, et kirjanik on ise iseloomustanud “oma raamatut […] kui nekroloogi hukkumisele määratud inglise kõrgklassile. See võib olla küll nekroloog, mis lahkab sõdadevahelise Inglismaa ühiskonda ning näitab kõrgklassi kuuluvate aristokraatlike perekondade piiratust, nende oma aja ära elanud eelarvamusi ning usulist jäikust, kuid üheski teises raamatus ei ole Waugh nii romantiline, snobistlik ja religioosne. Kunstnikust minategelase silme läbi antud pilt Bridesheadi endistest elanikest, purunenud sõprusest ja luhtunud armastusest on küll halastamatu, aga ka sentimentaalne ja nostalgiline.” (KristaKaer).

Usuline paine, veidi sõprusest meeste vahel (väga piiri peal armastuseni). See paelus.

Mul jäi see raamat liialt venima, nii et järg tahtis vahepeal käest minna. Aga järelsõnas öelduga olen täitsa päri (kuigi ei oska teiste tema teostega võrrelda). Jutt.

 

Advertisements
Rubriigid: raamat, sildid: . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s