42. Frances Mayes “Toscana päikese all”

mayesKummaline raamat. Midagi väga kummalist seal muidugi ei ole  (lihtsalt seisukohta on raske võtta, kuna mõnes mõttes meeldib, mõnes mõttes on selline… ma ei teagi) – USAst pärit kirjandusprofessor ostab endale Cortonas maja. Seda ei tee ta mitte üksi, vaid koos elukaaslasega, kelle nimi on Ed ja kes paistab samuti olevat mingi teadlane või ülikooli õppejõud. Muuhulgas on mainitud, et kirjaniku abielu on lahku läinud ja sellest abielust on ka laps, täiskasvanud tütar Ashley.

Raamatu algus on väga paeluv – just nagu mulle meeldib: kirjeldatakse, kuidas ostetakse maja ja hakatakse seda ning selle juures asuvat aeda korda tegema. Mida minusuguse jaoks muud vajagi on? 😉 Kuna see raamat on välja antud 1996. aastal ja eesti keeles ilmunud 2001. aastal, võib seda ehk juba vanaks raamatuks pidada? Seega Bodil Malmsteni Finistérè’i raamat oli peaaegu nagu plagiaat, või kuidas? Peter Mayle’i raamatud on aga hoopis teistmoodi – mehelikud, seikadele, nähtustele ja inimestele kontsentreeritud, mitte lihtsalt emotsionaalne päevikupidamine.

Samas on raamatu kujunduseks filmi plakati kujundus, isegi näitlejate nimed peal. Kuuldavasti on film vägagi seep (ostsin hiljuti just Mammile, kes tahtis midagi arutult romantilist lugeda või vaadata, aga selgus, et ta on seda filmi juba korduvalt näinud). Seega mõtlesin kogu lugemise ajal, et millisest episoodist võiks küll filmi saada. Kuniks sain aru, et sellel raamatul ei saagi olla filmiga rohkem ühist kui põhiline raam – ostetakse Bramasole-nimeline maja Itaalias. (Vastasel korral võiks ka nt. Liina teha mängufilmi sellest, kuidas nad maja ostsid ja seda remontisid, aia alt tundmatuid kaableid leidsid ja elupuid kaks korda istutama pidi.) Pealegi pidi peategelane kuuldavasti olema keskealine mitte perfektse kehaga kirjandusõppejõud, kellel on täiskasvanud tütar – pilk filmi peategelasele ja ühtlasi ka raamatu kaanele ja seegi osa justnagu ei klapiks.

Raamat on siiski pigem päevik või reisijuht. Mind huvitav osa – maja remontimine ja aia rajamine – saab mingil hetkel otsa ja siis hakatakse lähikondsetes linnades käima ja autor kirjeldab kultuuripärandit justkui reisijuht. Kahes kohas on vahele pandud kümneid lehekülgi pikk “kokaraamat” – põnevad itaaliapärased toidud, mis neile meeldivad ja mida ka nende külalised on kiitnud. Kuniks lõpuks jõuab kirjanik tagasi ühe väiksema remondiepisoodi juurde. Ja kõige lõpuks on juttu natuke kirikutest, millega ta suhestub läbi oma lapsepõlve Lõunaosariikides. Et pole nagu päris üks jutt – reisihuvilistele äkki ei meeldi majaremondiosa, minusugustele jällegi ei ütle midagi reisijuhi-osa, kuna meelde see ju ei jää ja samahästi võiksin lugeda ka neist kindlustest ja kirikutest, kus olen ise käinud… Seega paistab nagu jälle kahjuks läbi, et ta õpetab ülikoolis ka kirjutamiskursuseid ja teab, kuidas peaks kirjutama. Aga tervikutunnetusest jääks nagu puudu. AGA – see ei tähenda muidugi automaatselt, et raamat pole lugemist väärt. Mingid osad olid lihtsalt niivõrd … maalilised, et minu jaoks oligi ainult tähtis enda jaoks muudkui seda loodust ja tuult ette kujutada. Isegi mitmed retseptid lugesin läbi – aga mitte kõiki siiski.

Kuigi siin midagi otseselt tsiteerida ei ole, siis väike lõiguke itaalia liikluskultuurist on ehk mingiks maitseprooviks.

Ta loeb vaimustusega artiklit, milles Napoli meer räägib oma linna liiklusest. Napoli on maailma kõige kaootilisema liiklusega paik. Ed [elukaaslane] lausa nautis seda – sai seal isegi kõnniteel sõitmist proovida, sest jalakäijad umistasid kogu sõidutee. “Roheline tuli on roheline tuli, avanti, avanti,” selgitas linnapea. “Punane tuli – kõigest soovitus.” Ja kollane? – küsis usutleja. “Kollane on ilu pärast.”

Toscanalased on veidi taltsamad. Nad võib-olla ei jaksa tule vahetumist lõpuni ära oodata, aga teevad valgusfoori taga vähemalt peatuse. (lk. 208, tõlk. AnneKahk. Paistab, et filmis on seda nalja kasutatud meesosatäitja ridadena, vt. alt)

Lõppu filmi tutvustav lõik:

Hiljem…

Nüüd vaatasin filmi ka ära – tõsi ta on, raamatuga ei olnud seal midagi eriti pistmist. Filmis oli loomulikult lugu, moraal, õnnelik lõpp (ses suhtes on ollivuudi filmid ikka head, et ei pea muretsema, et kõik peategelased ära surevad või üksikuks jäävad. Noh, et mõni asi lihtsalt ON kindel). Juhtus hoopis sedasi, et Frances sai juhtumisi teada, et ta mees petab teda ega pole teda kunagi armastanud, lahutab, on endast väljas. Sõbranna (lesbiline, ühe teisega paarisuhtes) jääb ootamatult rasedaks ja Francesele antakse ära oma reisi pilet – geid Toskaanas. Bussireisil hüppab Frances äkkimpulsi ajel äkki Bramasole maja juures maha, võtab kohvri ka kaasa ja ostab koha ära. Remondimeesteks on algusest lõpuni ainult poolakad (kellest ühega on naabrimehe tütrel afäär – lõpus õnnelik pulm). Frances on Itaaliasse ära kolinud (raamatus oli see siiski nende suvemajaks). Otsib meeleheitlikult meest. Leiab ühe, aga see otsib endale teise. Siis saabub lesbiline sõbranna – ka tema on maha jäetud. Sünnitab Itaalias lapse ja jääb Bramasolesse elama. No ja lõpuks kohtub Frances Ediga, päris episoodiline. Miskipärast olid ta sealsed mehe dkõik väga noored, kuigi ta ise oleks justkui 40+ olnud. No ei tea. Ei saa öelda, et kehv film (nagu mind eelmisel nädalal hoiatati). Lihtsalt suhteliselt teine. Itaalia maastikuvaated olid ka ilusad.

Rubriigid: raamat, teater-muusika-kino, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

2 Responses to 42. Frances Mayes “Toscana päikese all”

  1. ritsik ütles:

    Ma lugesin kevadel. Pani Itaaliast unistama, nii tahaks ka kuskil oliivisalus istuda, jahedat veini rüübata ja kitsejuustu mugida….
    Aga samas jäin õhtuti seda raamatut lugedes korduvalt magama, just nende retseptide ja muidu heietuste koha peal.
    Film oli kohati päris lõbus.

  2. sehkendaja ütles:

    Mulle tundub ka, et kõige mõnusam oli nii filmi kui (eriti) raamatu juures see “illustratsioon”- pärast magama minnes paistis peas päike ja kõrgus see ilus ookrivärvi kivimaja…. Lisaks mõtted oma maamajakesele.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s