46. Aili Paju “Betti, kibuvits õitseb”

bettiKuna sattusin pigem Vaarandi raamatuga sellisele elulookirjelduste lainele, siis võtsin riiulist ühe väga ammu ostetud raamatu (vanasti oli ju kombeks osta kõik, mida näed). Ja väga õigesti tegin, mulle väga meeldis. Raamat koosnes Aili Paju vestlustest Betti Alveriga, toimumispaigaks Tartu linn, enamasti Tähtvere, Koidula tn. korter. (Selle raamatu kaanel AivoLõhmuse foto). Ka siin on üles loetud veidi tolleaegseid kultuuriinimesi, aga rõhk on siiski kahe inimese vahelisel suhtlusel. Mulle meeldis – lühike, armas. Kusjuures üheks plussiks oli muidugi see, et ma ei teadnud enne midagi Aili Pajust endast, seostus taimedega ravitsemise ja muu nõiakunstiga – siit saab siiski lugeda, et ta on arstiteaduskonna lõpetanud, doktorantuuri muuhulgas (tol ajal, eks, ei olnud see nii tavaline ka), ülikoolis õpetanud. Lihtsalt päevapealt ära tulnud peale ema surma ja selle kinnimätsimist (kuna keegi purjus punane sõitis otsa). Just raamatu lõpupoole on juttu sellest, et ta on endale maale maamaja ostnud. Kohati ajas mingi imelik jutt tõupuhtast eestlasest ja sellise looma iseloomust mind õlgu kehitama, aga üldjoontes oli kirjutatud ikkagi armsalt ja soojalt. Inimlikult. Mõnda võib ehk ärritada, et kirjanik toob esile, kuidas Betti teda kiitis ja kui eriliseks pidas – aga lõpupoole annb ta ka väga selgelt aru, et nende suhtlus katkes mingiks ajaks peaaegu et täielikult. Kuniks toimus leppimine, pilguga.

Kummaline oli, et keskel asuvad pildid olid kõik kahekordselt – seega mingi praakväljaanne. Või äkki praak-eksemplar. Raamatukoist näen, et on uuel ajal taas välja antud – nüüd on muidugi see eestluse jutt veidi aegunud (vrdl. 1992/2006)

Saatsin eelmisel aastal E-le Rootsi jõuludeks just raamatu Betti Alverist. Oma kiire tegutsemise ja vähese mõttetöö juures hakkasin alles peale ära saatmist mõtlema, et E ei pruugi Betti Alveri luulega kuigi kursis ollagi, kuna teda anti välja juba Nõukogude Eestis. Luuleraamat on mul endal riiulis, kogumik (Koguja), ja mulle väga meeldib. Saatsin E-le ta minina kaudu wordi-dokumendis mõned luuletused, aga see pole see. Samas tahaks nüüd ise seda elulooraamatut ka sirvida (ega Aili Paju raamatust midagi konkreetsemat ju välja ei tule). Karl Muru koostatud-kirjutatud raamat oleks ka põnev.

pajuVaatasin kohe riiulist järgi – seal on mul üks ilus raamat (jah, just iseäranis välimuse pärast ostetud) Aili Pajult. Loodusravi. Uurisin nt. südamevaevuste koha pealt ning ennetamise all on kirjas järgmist:

“Südamehäiretest vabanemiseks tuleks silmas pidada mõningaid olulisi tegureid. Alustagem sellest, et südame tervis sõltub suuresti inimese hingelisest seisundist.

  • Kõik, mis närib inimese hinge, rikub ka ta vereringet ja südant.” (lk. 179)

Lisaks igasugused võimalikud taimeteed 🙂

Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s