4. Käbi Laretei “Tulbipuu”

Siinpool ei kõnele enam ammu objektiivne kirjanduselugeja, vaid Käbi Laretei stiili-maailma-muusikat-hõngu valimatult enesesse imev masin. Sellist käitumist ei saa seega väga tõsiselt võtta, eriti järgnevat arvamust. See on juba põhimõtteliselt meeldimise poole kaldu. Esimesi ridu lugedes juba hakkas jälle seesama õhkkond, mida naudin lugedes.

laretei2 Seekordne raamat rääkis põhiliselt sellest, kuidas ta Madame Langenhani juures lossis koos teistega klaveritehnikat õpib, kuidas toksitakse suuri teoseid joonistatud klaveritahvlitele. Selle raamiks on aga Beethoveni Appassionata klaverisonaadi kontsert, mida mängides mõte vahepeal igal pool rändab. Mõtete rändamine pole ka üdini kronoloogiline, sellevõrra jälle hea tuttav Käbi Laretei. Muidugi ei puudu ka üks võrgutatav mees (seekord tundub juba imelik 🙂 ). Aga õhustik ongi põhjus, miks ma veel lugesin. Ja kallis rootsi kriitik Larsson peab jälle kurtma, et palju muusikakirjeldusi oli. Minu jaoks on need ääretult põnevad. Lisaks see teadmine, kuidas elu sees ise ei suudaks sedasi mängimist äragi õppida (aga samas see taust, et olen kunagi proovinud, sestap mõistan).

Seekord tundsin algul kohe tuntavat igatsust vana hea ja kindla Saluääre tõlke järgi – lõpus ei häirinud ka see teine tõlge. Vbolla ei olnud sama, kuid siiski täiesti normaalne. Seekord tõlkijatena kirjas Jüri Reinvere ja Maimu Evéguoz-Laretei (kirjaniku õde). Usun pigem, et teine on stilistiline nõustaja 🙂

Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

1 Response to 4. Käbi Laretei “Tulbipuu”

  1. Indrek ütles:

    Andekus on ikka geneetiline. Dirigent Anu Tali ema Anne on sündinud Laretei, Käbi lähisugulane.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s