5. Daniel Kehlmann “Maailma mõõtmine”

kehlmannÜkskõik, millisel raamatul on õnnetuseks peale lemmikkirjanikku loetud saada, ei saa loota väga heale arvamusele, onju. Tegelikult polnud sellel Kehlmanni raamatul ju ka häda midagi. Puudused on ainult maitse-eelistustes kinni. Esiteks pean mina sellist raamatut pigem “meeste-raamatuks”, kuna ei olnud erilist tilulilu tunnete ja kirjelduste osas (kohati on meeskirjanikud ehk suuremadki kirjeldajad, aga äkki on mõistetav, mida ma silmas pean). Seega oli lugedes pigem tunne (eriti alguses), et oleks justkui filmina kirjutatud. Pildid, üksikud mõtted. Algas ju tegelikult sellega, kuidas Gauss asus Humboldti poole külla teele ja kui vastik kogu sõitmine talle oli. Siis vaheldumisi Gaussist ja Humboldtist noorusest saadik, kuniks lõpuks raamatu alguse aega kokku jõudsid ja kokku said. See ei jäänud aga raamiks, vaid lõpuks elasid nad kumbki oma elu edasi, kuigi peatükkides olid need elud nüüd segunenud.

Seda raamatut seostatakse Ladina-Ameerika kirjanduse ja maagilise realismiga. Võib-olla mõne üksiku koha peal sinnapoole kaldus tõesti (samas ei pruugi ma ka täpselt teada, mis see maagiline realism on), eriti lõpu poole. Minule meeldis selle raamatu puhul see mõnus vahetevahel sisse tuleb huumor või sarkasm. Kirjeldati kaht ekstsentrilist teadlast (kuigi Humboldt oli lõpu poole küll vägagi tavaline), eriti vahvad olid Gaussi kirjeldamised (tema küünilisus!).

“Maagilise realismi” poole kaldus ka ehk kirjeldus ühe mäetipu, Chimborazo, vallutamisest (Humboldt ja Bonpland). Aga kui järelsõnast teada saan, et see raamat on hullult populaarne oma huumori pärast ja seetõttu, et on purustanud müüdi tõsisest ja raskesti ligipääsetavast saksa tippkirjandusest, siis oskan ainult õlgu kehitada. Nii hea ju ka ei olnud. Võib-olla ma ise kiirustasin, lisaks mõjutab eelnevalt loetu. Lõpetuseks tsitaat raamatu järelsõnast (tsiteeritakse autorit):

Inimese elus aastatega üha kasvav kaos on kõigi minu raamatute – minu elu, iga inimese elu – salajane teema. (Der Spiegelile antud intervjuust)

Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

1 Response to 5. Daniel Kehlmann “Maailma mõõtmine”

  1. Pingback: “Maailma mõõtmine” esmaspäeval, 10. märtsil kell 15.00 Cinamonis | Loe seda, mida Sa filmis ei näinud

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s