26. Alexander McCall Smith “Esimene Daamide Detektiiviagentuur”

botswanaSain läbi Katilt saadud teise raamatu, samalt autorilt. Erinevalt Scotland Street 44-st oli selles raamatus justkui rohkem juhtumisi – ikkagi detektiiviagentuurist jutt! Samas ei ole see ligilähedanegi ühelegi detektiivromaanile, kuna pigem jutustatakse proua Precious Ramotswe lugu, Botswana lugu, ja seetõttu mõnusalt ka juhtumeid, mida ta peab “lahendama”.

Esimene juhtum on näiteks see, et kord kaob ühe pere juurest isa ja tuleb isegi mingi udune teade, et ta on võibolla surma saanud, aga võibolla mitte. Kui tütar Happy suureks kasvab ja edukaks saab, astub ühel päeval see “Papa” sisse ja jääb tema juurde elama. Istub päevade viisi maja ees, tööd ei tee, süüa nõuab, hoolitsust nõuab. Happyl tekib kahtlus, kas see ikka on tema isa. Proua Ramotswe sõidab oma mikrobussiga ühel päeval maja ette ja ütleb, et Happyga juhtus õnnetus ja isa peab viivitamatult tulema haiglasse verd andma, palju verd. Ja vaene mees tunnistab kohe üles, et tegelikult ta ei ole Happy isa ja proua Ramotswe – kogukas aafrika daam – käseb tal viivitamatult oma asjad kokku korjata ja minema sõita.

Karl Martin Sinijärv on EPL-s kirjutanud nii

Aafrika käär on eestlase ajus üpris arenemata, info vananenud ja ninasarvik arvatakse mingiks hämaraks politikaaniks, mitte loomaks. Mis teha. Mis teha? Lugeda läbi “Esimene daamide detektiiviagentuur”. Precious Ramotswe on detektiiv, kelle koht Suurte hulgas on juba kindel.

Raamat ise annab ettekujutuse ühest kaugest ja kummalisest maast, mängib samade kaante vahel läbi mitu lugu ning lõpetab end kaunilt ja loogiliselt. Midagi nii maitsvat pole heade lugude sõpradele ammu närida antud, see on tõeline multipakk – iga peatükk lahendab mõne küsimuse, liigutades lugejat leidliku lõpu suunas.

Seda raamatut isegi soovitan lugeda. Niisama armsatest lühiseikadest koosnev, raamatu teine pool oli kuidagi armsam.

Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s