49. Guillermo Martinez “Märkamatud mõrvad”

martinezMuidu ei oleks osanud seda raamatut kätte võttagi, kui kursusel ei oleks kuulnud. Tekkis kohe huvi. Nägin mitmes raamatupoes allahinnatud raamatute letis, aga otsustasin siiski rampsist laenutada. Väga kiire lugemine, parasjagu põnev, natuke teistmoodi krimka, samas krimka ju ikka 🙂 Mulle meeldib, kui krimkas on veel mingi lisaväärtus ja selles kahtlemata oli. Natuke paneb alati pettuma, kui raamatus on vähe tegelasi, mistõttu kahtlustatavate ring on parajalt pisike. Peab ütlema, et isegi tegelik lahendusversioon käis endal peast läbi.

Selle raamatu sisu on siis kirjelduse järgi selline:

Märkamatud mõrvad” on esmapilgul klassikaline kriminaalromaan. Argentiinlasest matemaatikatudeng saabub aastase stipendiumiga Oxfordi. Ta üürib tuba põneva minevikuga vanaproua Eagletoni juures, kes leitakse mõne aja pärast oma kodust mõrvatuna. Samal ajal saab matemaatikaprofessor Arthur Seldom sõnumi, kuhu on kirjutatud “Jada esimene” ning matemaatilise jada sümbol. Veidi aja pärast leiab aset järgmine mõrv ning taas saab Seldom sõnumi sümboliga. Tundub, et mõrvad on kavandatud kuulsale loogikule intellektuaalseks väljakutseks. Arthur Seldom võtab väljakutse vastu ja palub noore andeka argentiina tudengi endale appi. Algab võidujooks oletatava mõrvariga, sest tõenäoliselt peatub tapja alles siis, kui Seldom suudab lahendada matemaatilise jada ning pakkuda selle järgmise sümboli.
Martínez juhib tähelepanu inimesele omasele kergeusklikkusele, tema iseenese veenmise võimele ning soodumusele otsida varjatud tähendusi sealt, kus neid ei ole. Sellisena on “Märkamatud mõrvad” enamat kui lihtsalt kriminaalromaan ning politseiuurimisest tähtsamale kohale tõusevad filosoofilised mõtisklused. Nagu ütleb romaani peategelane Arthur Seldom, ei erine kriminaaluurimine kuigivõrd elust endast, kus samuti mängitakse sündmustega klappivate oletustega, võimalike seletustega ja katsetega neid tõestada.

See ütleb raamatu kohta kõik olulise ära. Õhtulehe raamatublogi on väga vaimustunud, MelePesti Ekspressis kiidab ka.

Täitsa soovitan. Kerge ja kiire lugemine, midagi ei kaota kindlasti. Ka mitte aega.

Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s