60. Enn Vetemaa “Monument”

Juba kunagi suvel või varasügisel võtsin need kaks raamatut EestiLoo sarjast plaani (Vetemaa ja Aksjonovi), nüüd siis mingi lugemispausi ja raamatukogu kinni oleku ajal võtsin Mammilt. Ja lõpuks ka lugesin. Monument koosneb tegelikult kahest loost – Pillimees jäi läbi lugemata ja hetkel väga ei viitsi ka.

Monumendi kokkuvõte kõlas, et tegemist on negatiivse parteilasest peategelasega, karjeristiga. Tegelikult oli asi alguses suhteliselt sümpaatne – mulle meeldisid lõigud kohanemisest ja inimestega suhtlemisest (=kuidas saada kõigiga läbi, teha nii, et kõigil oleks hea). Noor skulptor tuleb Moskvast, talle pakutakse koostööd ühe fašismi vastu võitlejate monumendi tegemisel. Nagu selgub – põhitöö peaks tegema jässakas ja natuke tahumatu saarlasest kunstnik Ain, peategelane Sven peaks tegema vaid reljeefid…. Eks enesearmastus saab veidi kannatada. Lõpuks tuleb Ain välja geniaalse kavandiga – kahjuks aga selgub, et reljeefid jäävad ka täitsa ära. Siis peategelane (Sven, kiviraidur) hakkab veidi intriigi puhuma ja lõppkokkuvõttes saavad monumendi teha tema ja üks vana punane skulptor.

Tehniliselt: enamasti oli minavormis, aga kui väga intrigeerimiseks läks, siis kolmandas isikus.

Aga mis seal väga põnevat või köitvat oli…. no väga nagu ei olnudki. Just ühe koha peal haistsin mingit uut “välimäärajat” – see oli põnev (kasvõi see, kuidas inimestega suhelda, liigitada jms). Muidu siiski taas pean tunnistama…. (eks on lihtsalt selline periood, et ei satu kätte midagi väga paeluvat). Omal ajal oli see lugu mingitpidi ikka skandaalne – parteilane oli negatiivne kangelane. No näidake tänapäeval raamatut, kus parteilane saaks üleüldse positiivne tegelane olla 🙂 Legendi järgi ollagi raamat algul ära keelatud, aga Vetemaa hakkas juhuslikult mingi tüübiga napsu võtma ja siis panid sõbrunedes ikka templi alla.

Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s