61. Alessandro Baricco “Novecento”

Nüüd olen nii palju õhukesi raamatuid võtnud, et jube kiiresti saavad läbi. See oli näiteks 54 lk väga hõredat teksti jälle. Seevastu erinevalt eelmistest loetud raamatutest oli see JUST MINU MAITSE :). Nii tore raamat! Selline natuke nagu muinaslugu, natuke nagu päris, veidi kõrgkultuur, veidi rahulikku kõnekeelt. (Kuidagi Grini Punased purjed meenusid – tolles oli küll rohkem sisu ja muinasjuttu, aga Novecento oli ka armas).

Ma ise olen Bariccolt varem ainult Siidi lugenud (sedagi toona rootsi keeles, 2001. kevadel), aga paistab, et eesti keeles on temalt mitmeid raamatuid ilmunud. Novecentost rääkides kasutaksin esmalt tõlkija (-lavastaja-näitleja) järelsõna:

“Alessandro Baricco on nagu sild. Muusikast, mereveest ja lugudest kõrge kaarega mõttesild. Ta ühendab kahte kallast, kahte äärt või isegi serva.” (Vahur-PaulPõldma)

Selle raamatu näol on tegemist justkui monoloogiga, kuigi mingitpidi on see justkui teatritükk ja siin võiks mitu esinejatki olla – selle põhjal on tehtud ka film. Osalt on tegemist justkui luuletusega (eriti just lõpp), mõneti aga tavaliste dialoogidega. Väga oluliseks tegelaseks on ka muusika – ja sedapuhku tõesti on muusika kohal ja elus (mitte vormitäiteks nagu Vaikses tüdrukus). Juba kirjutusviis tundub muusikana. Järelsõnast võib lugeda, et tegelikult on tegelaste nimedes ja eludes paljutki, mis viitab päriselt elanud inimestele – aga neid teadmata on samuti mõnus lugeda.

Peategelaseks on ookeanilaeval elav klaverimängija Novecento (leitud kord samal laeval klaveri pealt, nime saanud huvitaval moel) ja tema sõber trompetimängija (kes oleks nagu minategelane või jutustaja). Elu võrdlus/kontrasteerumine klaveri 88 klahviga. Reaalsuse piiril toimuv muinaslugu.

Temuki kirjutab pikemalt siin. Üldse näen netist, et paljudele on väga meeldinud.

Rubriigid: raamat, sildid: . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s