Raamatud jäävad järjest pooleli

Ma ei mäletagi kõiki raamatuid enam, mis viimasel ajal (või sel aastal üldse) on pooleli jäänud. Viisin igatahes sel nädalal palju pakse raamatuid raamatukokku tagasi, võtsin uusi, lugesin siit-sealt – ja ikka ei leia midagi päris sellist, mis paeluks ja meeltmööda oleks. No mida siis näiteks alustanud olen sel aastal?

Lawrence Norfolk Lemprièr’i sõnastik. Toona tuli midagi põnevamat vahele ja pärast ei saanud enam minema.

Rushdie Kesköö lapsed – liiga vähe eelmise raamatu lugemisest möödas, pean vahet pidama.

Hillary Mantel Wolf Hall – olin täiesti võhik ja raamatut laenutades ei teadnud, et tegemist on ajaloolise romaaniga ja 16. sajandiga… Lugesin kiiruga veel arvustusi ja Thomas Cromwellist ja otsustasin, et ei hakka sellist paksu raamatut ette võtma, kuna tundub, et pole minu maitse. Võib-olla millalgi suvel.

Mihkel Muti Rahvusvaheline mees – ostsin selle juba siis, kui ta esmakordselt 1994 ilmus. Olen lehitsenud, lugenud ei olnud. Mammil on see EPLi sari ja uus trükk – tema juures hakkasin lugema, isegi lõuna ajal lugesin ja õhtul uuesti. Mingist hetkest aga ei viitsinud sündmusi ära oodata ja jätsin sinna riiulisse. Iseenesest algus oli vahva ja Muti eesti keel on ka nauditav. Selline žanr mingis võtmes samuti – aga mingil hetkel sai küllalt ja lootsin uute raamatute kallale asuda.

Heinsaare Artur Sandmani lugu. Seda alustasin täna vist. Ja lugenud leheküljeni 80 ning lõpust veel 13 lk lugenult jõudsin järeldusele, et ei taha ikka seda ka lugeda. Ja et neid pooleli jäänud raamatuid üha koguneb ja koguneb, otsustasin kirjutada. Mis see siis olgu, et ei ole enam ühtegi tõeliselt toredat raamatut, mis mulle just praegu peale läheks! (Ivanov oli vähemasti loetab ja piisavalt lühike, et mitte ära tüdineda, kuigi sellest lugesin ju ka põhimõtteliselt ikkagi täielikult läbi ainult ühe loo). Heinsaart lugedes tuli tunne, et loen üheaegselt Alice’it Imedemaal, Hingede ööd, Tatarlaste kõrbe , Une-Matit, Päris-Matit ja Tupsi (kõrbe osa) ja vaatan mingit Priit Pärna multikat. Et keeleliselt – palun väga – päris tore. Mõte ka ehk hea. Aga selline pagana sümbolism ja kujundlikkus, et hulluks hakkas ajama. Pealegi kordab ta ennast, kui ma mõtlen osaliselt Tartu rahutustes ilmunud novellile ja Härra Pauli kroonikatele – ainsad, mida temalt lugenud olen. Loen Muti kokkuvõtet-tutvustust Ekspressist ja paistab, et ta on üsna samal meelel.

Mul on vist tahtmine leida “midagi rohkem hingele”, mitte lugeda kaotatud elust, kõrbest ja muust sellisest.

Mõni tore elulooraamat kuluks ära – ja ma tõhutan: TORE. Mitte sündmused, vaid hästi kirjutatud ja nauditav. Samas oleks äkki vaja midagi, millel on ka põnev sisu, et mind surnud punktist edasi aidata. Isegi Harry Potter, mida lastele ette loen, ajab juba kohati närvi. Sedasi aeglaselt edasi jõudes tundub, et vasturääkivusi ja loogikavigu on palju. Tegelikult tahab Anton (ja seetõttu ka Hilda) kangesti filme vaadata ja ma ostsin odavamalt kolmanda ja viienda osa ära ka – nendepoolse lubadusega, et nad ei hakka seda lunima, enne kui me raamatu läbi oleme saanud. Ometi tegi Anton täna täieliku stseeni, nagu rikutaks rämedalt igasuguseid inimõigusi, kui ma talle otsekohe kolmandat osa ei näita. Lõpuks leppisime kokku, et vaatame kohani, milleni oleme raamatu lugenud. Kena, nõus. Ja lõpuks oli ikka kisa taevani, kui Hagridi esimese tunni eel plaadi kinni vajutasin. No aga see film on nii labane raamatu kõrval!!! Kogu aeg üks õudus teise otsa, kõik nii lihtsustatult….

Rubriigid: lora, raamat. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

1 Response to Raamatud jäävad järjest pooleli

  1. maris ütles:

    See kõik tuletas mulle meelde, kuidas mind lugema “pandi”-üks hetk ütles isa kuule loe nüüd ise juba ma enam ei jaksa sulle ettelugeda 🙂 Noh ma siis hakkasingi. Põhiline oli tulla koolist praadida muna ja siis tumba vastu raamaturiiulit, raamat lahti muna taldrik ette ja LUGEMA ohhh olid ajad.. Nüüd viimati lugesin ühe näitlejate intervjuusid sisaldava raamatu läbi, mõni mõte ikka oli mis vääris küünlaid seal.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s