28. Ljudmila Ulitskaja “Lõbus matus”

Mul on tunne, et esimest korda saan mõne Punase sarja raamatu läbi (st mõned on kordustrükid – Hesse, Grass -, mis on mul teiste väljaannetena loetud varem, aga nii läbini uus ja punasest sarjast…. Ja hämmastavalt paljudest olen poole jõudnud lugeda – Zamjatin, Irving, Walser, Kundera…).

Selle raamatu oleksin eelmisel aastal ääre pealt Karinilt laenutanud, aga jäin siiski raamatukogule lootma. Karin täitsa soovitas. Võin minagi soovitada – selline mõnus venelik ja … lõbus? õhkkond. Taustal on tegelikult katkenud suhted, raskused, meeleheide, ravimatu haigus, surm ja matused, aga kõik see on kuidagi toreda soojusega ja inimesi-olukordi kirjeldades edasi antud. Vene emigrandist maalikunstnik hakkab surema ja tema ümber koguneb suur punt inimesi, kes alati on nende kodus liikunud. Muuhulgas siis abikaasa (Nina), armuke (Valentina), lapse ema ja noorpõlve armastus (Irina), tütar Maika (hüüdnimi muidugi T-shirt :)), lisaks veel Ljuda, Fima jpt. Ka õigeusu papp ja juudi rabi. Ja (taas Ukrainast) tulnud ravitsejamutt.

Ühest küljest näidatakse eluraskusi, aga teiselt poolt taas mingit sorti “russkaja duša”-d – tegevus toimub 1991. aasta augustis, kui Moskvas on augustiputš ja kõik venelased kogunevad televiisori ümber ning igaüks elab asjale omamoodi kaasa.

Tutvustus KalevKeskkülalt. Tõlkija Ilona Martsoni intervjuu kirjanikuga EPLis. Juku-KalleRaid kirjutab samuti, soovitan lugeda. VaapoVaher kirjutab Maalehes. Filimonov on kirjutanud 2007 aasta Vikerkaares (nr. 4-5), aga linkida ei saa. Kaus kirjutab Sirbis küll Ulitskaja teisest raamatust, aga teatud asjad on universaalsed ja käivad selle raamatu kohta ka.

Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s