30. Käbi Laretei “Ludus tonalis. Kirg”

Eile siis sain pühendusega eksemplari autorilt.

Pealkiri viitab Paul Hindemithi teosele “Ludus tonalis” ehk mäng toonidega. Nagu lubatud, on see raamat põhiliselt tutvusest ühe ameerika perekonnaga ning läbivalt siis ka siin-seal Hindemithi teosest. Kogu raamatu ülesehitus vastab Hindemithi raske teose ülesehitusele, milles kasutatakse mingil määral ka peegeltehnikat. Samamoodi on Käbi Laretei raamat üles ehitatud kohatistele kordustele, peegeldustele, pealkirjad on samad mis Hindemithi osadel.

Sisu mõttes on uus ainult see tutvus ameerika perega, ülejäänud väikesed detailid on taas vanadest tuttavatest kohtadest, stseenidest. Marialuisa mälestusi ei olnud minu arvates ka selles ulatuses varem sees olnud. Olgem ausad – eks see juba mingil määral hakkab häirima, kuidas igas raamatus on keegi, kes temasse armub… Sedapuhku lausa abielumees. Muidugi on nad kõik kolmekesi suured sõbrad, aga see kriitika Eva suhtes tundus kohati kohatu… Eks Evas oli palju tuttavlikku mu jaoks 🙂

Mis siis ikka. Kes otseselt Laretei fännid ei ole, ei leia ehk siitki nii palju. Eks need vanemad teosed olid justkui kompaktsemad ja tugevamad.

Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

3 Responses to 30. Käbi Laretei “Ludus tonalis. Kirg”

 1. Danzumees ütles:

  Sellest raamatust ma loobun hea meelega 🙂 Ei usugi, et loen kunagi mõne Käbi raamatu veel. Kui, siis ehk annan võimaluse raamatule “Otsekui tõlkes”.

  Kuid Rein Raua fän olen küll tugevalt. See “Pisiasjad” oli järjekordne triumf. Ta võiks tõesti hakatagi ülikooli juhtimise asemele ainult raamatuid kirjutama 🙂 Mitte, et mul tema ülikoolijuhtimise vastu midagi oleks. Ta lihtsalt kirjutab nii pagana hästi!

  Ja muideks… ostsin Laine Tangsoo raamatu raamatulaadalt Sinu mõjutusel 🙂 Ära karda, ei süüdista kui ei peakski meeldima. Ise ostsin – ise tean. Tegelikult tagakaanel tundus tekst raamatu kohta päris huvitav ka.

 2. sehkendaja ütles:

  Oot, nüüd ajad küll midagi segi – minu mõjutusel, Tangsoo raamat? Uurisin netist ja mul ei seostu tema raamatuga ühtegi mõtet… Räägi lähemalt. Ei olnud kuulnudki vist.
  Laretei raamatutest soovitan ära oodata äkki see raamat, mis Eesti mõtteloo sarjas ilmub (vist järgmise aasta… jaanuaris?), see on varem ka välja antud. Sest kõige paremad raamatud temalt olid siiski “En bit jord” ja “Mineviku heli”. Kui ma peaksin valima nähtavasti. Kuigi kes teab. “Otsekui tõlkes” ajas mind alguses ikka veidi närvi, aga kuna lugesin talvepühade ajal maal, siis ikka pidasin selle osa vastu ja järjest mõnusamaks läks.

 3. Danzumees ütles:

  Ptüi, pagan, ajasingi sassi – Sul oli see Sommeri “Kolm…” ja ma ostsin Tangsoo “Kolmas…”. No olen ikka tobu 🙂
  Aitäh Laretei vihjete eest!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s