64. Marje Aksli “Minu Moldova”

Mõtlesin veel mõned Minu… sarja raamatut ette võtta. Kuna raamatukogust on nad enamasti väljas, siis panin ridamisi järjekorda ja eks siis vabanemise järjekorras neid ka loen. Minu Moldova kaanepilt on alati tegelikult lugema kutsunud (see bussipeatuse mosaiik, nõukaaegne, nagu selgub). Võrreldes teiste selle sarja raamatutega, mida olen lugenud (neid ei ole veel kuigi palju, enamasti vist võrdlen Maroko ja ugrimugriga), oli see kuidagi ühtlasem, autor ei paistnud ise nii väga silma ja tal õnnestus end ümbritsevat kenasti edasi anda. Rõhutamata oma hariduslikku tausta, jätab ta seniloetutest justkui kõige harituma mulje – täitsa paras reserveeritus, sündmuste kirjeldamised, hinnangute andmisest hoidumine. Samas on tegemist siiski omamoodi “kirjaga sõbralt”, kuna teksti on pikitud soovitusi, mida youtube’ist soovi korral lisaks otsida võib.

Kohe üsna alguses selgub, et ma ei tea Moldovast mitte midagi. Justnagu kirjanikulgi (kes paistab olevat minuga samaealine) on minu mälestus “Moldaaviast” rahvariietes pabernukkudest, Moldaavia tüdruk oli minu arust päris armas (mistõttu üks Moldova laul jäi 2009ndal Eurovisioonil ka rohkem silma). Selle raamatu ilmumise ajaks ei ole see võistlus veel käes, juttu on hoopis ühest teisest bändist – Zdob si Zdub.

Esiteks on põnev lugeda, et Moldovas (mis ei ole iseenesest ka kuigi suur maa) on kaks vaat et autonoomset piirkonda. Üks neist on Transnistria, teine Gagauusia. Aimugi ei olnud. Ülevaated on väga asjakohased ja põnevad.

Samuti see üleüldine vaat et pääsmatu vaesus ja korruptsioon. Eks autor ongi sellistele ühiskondlikele teemadele pühendanud pea kogu raamatu teise poole (või oli see viimane kolmandik). Lisaks on sümpaatne tema enda aktiivsus – eriti veel arvestades, et ta tegutses seal suhteliselt lühikesel perioodil ja kasvatas üht väikest last ja sai seal olles teisegi. Pildimaterjal oli veidi napp minu arvates, lisaks oleksid pildid võinud juba igat peatükki illustreerida (see aga ei ole Minu… sarja formaadis sees, ma tean).

Intervjuu autoriga Elu24-s ja Põhjarannikus. (Hiljaaegu Maalehes arutab juba teistel teemadel).

Rubriigid: raamat, sildid: , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

6 Responses to 64. Marje Aksli “Minu Moldova”

 1. sehkendaja ütles:

  No ma tean jah, ja tegelikult on see vaat et esimene positiivse alatooniga “arvustus” minu poolt. Aga las taotlevad need, kellel veel raamatuid koju vaja on 🙂

  Samas – FBs ikka lingitakse vahel blogides kirjutatut, aga minu arvamused ei ole kuigi positiivsed olnud, Ja nüüd loen Alaskat – see on veel vahvam.

 2. ritsik ütles:

  Mulle alaska on seni kõige positiivsema mulje jätnud. Moldova väga ei meeldinud, kuidagi liiga palju näpuga näitamist a la kuidas nad ometi niiviisi saavad elada – oli minu jaoks.

 3. sehkendaja ütles:

  Kusjuures mul oli nagu kuskil kuklas kogu aeg see tunne, et ma olen selle raamatu kohta taolist arvamust kuskilt lugenud. Anuriinilt nt leidsin selle pärast otsinguga. Kui Alaskat ja Moldovat koos lugeda, tuleks alustada pigem Moldovast. Ja et sellest halba muljet ei jääks, tuleks nähtavasti need ebaühtlasemad raamatud siis enne lugeda. Moldova puhul ta tõesti tõi välja asju, mis on taunitavad, aga ta väga ei hakanud ka imestama, et appike, kuidas ometi nii võib. Paljudes kohtades jättis ta oma arvamuse enda teada (kuigi fakt, et ta mõne teema üles võttis, andis ju aimu tema seisukohast). Kusjuures soovitaks kohe selle raamatu ette või järgi lugeda toda Douglas Wellsi “Jänki seiklused Hiiumaal” (http://www.apollo.ee/product.php/0510569), suhteliselt sama asi tuleb välja 1990ndate alguse Hiiumaast. Douglas oli seal muidugi ehk sutsu eneseiroonilisem ja teotahtelisem, aga Moldova puhul imestan üleüldse, et Marje jaksas beebi ja raseduse ja kahe väikse lapse kõrvalt mingit arvestatavat asja ajada ja ajakirjanikuna ka veel töötada. Seega siiski-siiski võrreldav (selle vahega, et Moldova raamatus ei saa nalja).

 4. marjeaksli ütles:

  Hea Sehkendaja,

  t2nud lugemast ja arvustamast. Ja nii armas, et Zdob si Zdubi siia linkisid – nad on t6esti v2ga vahvad.
  Siin on m6nesid fotosid lisaks:

  cpcs

  ja siin
  http://www.facebook.com/album.php?aid=39075&id=662997398&l=6b6f7b1dbb

  Parima terviga Ottawast,
  Marje

 5. Sehkendaja ütles:

  Suured tänud pildilinkide eest! Need on tõesti huvitavad ja täiendavad puudujääki! 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s