67. Tarvo Nõmm “Minu Island”

Hea oli teada saada, kes (seal on) ja mida need eestlased seal Islandil siis teevad. Sest tegelikult oli juba ammu teada et Põhja-Islandil on pooled muusikaõpetajad eestlased :). Nüüd sain siis lähemalt aimu ja ses suhtes nagu tore “kirjad sõbralt” jälle. Ja kuna Island on nii teistmoodi, siis on loomulikult tore, kui keegi sellest kirjutab ja tekitab huvi ja pakub ka teadmisi. Kui ma ise Islandile sõitsin, vaatasin kaardilt, et tegelikult asub Reykjavik samal laiuskraadil kui Trondheim Norras – seal olin ju ka olnud, seega olin nagu enne endale selgeks teinud, et ei ole tegemist mingi kauge põhjapoolusel asuva saarega nagu muidu võiks tunduda.

Mulle meeldis iseäranis lugeda sellest väikekülade kogukonnatundest, mis seal Põhjas valitses. Meie elasime ju ikka Reykjavikis ja seal – rääkimata lukustatud korteriuksest – oli lukustatud ka kortermaja välisuks 🙂 Eks tuli ka sellest raamatust välja, et ajad muutuvad ja kogukonnasaun nt. on muudetud korralikuks turistisaunaks-basseinideks. Kirjutatud oli põhimõtteliselt kronoloogiliselt, seetõttu oli kohati tüütu “jälle ringile ümber Islandi minna” – justkui peaks ise uuesti minema, kuigi enamasti kirjeldati ainult erinevaid kohti siiski. Aga mis sellest.

Meenub juhtum, kui ma ise käisin Reykjavikis suures ujulakompleksis mingis saunas. Selline aurune saun oli, aga eks ma tahtsin kõik ära proovida. Ja laval istus peale minu veel kaks meest, hakkasid omavahel vestlust arendama. Selgus, et üks oli kuskilt Jugoslaaviast (ma ei mäleta enam täpselt, äkki serblane) – ei tahtnud sõtta ja sõjaväkke minna, seega põgenes kodumaalt. Mulle tegi see parasjagu nalja küll – istud seal väävliaurudes nagu põrgus, maailma otsal, sõjaväest pääsnuna 🙂

Ahjaa – Tarvo Nõmm oli ka positiivse ellusuhtumisega “eesti mees”, õllest ega viinast ei öeldud kordagi ära – aga too võõrastav joviaalsus oli olemata, mis ugrimugri raamatus.

Ja veel üks asi: ma ei olnud kunagi mõelnud vahvale sõnamängule – justkui oleks Island “tule ja jää maa”. Võid tulla ja jääda, aga noh, vabalt ka tagasi sõita.

Rubriigid: raamat, sildid: , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s