39. José Eduardo Agualusa “Minevike müüja”

Väga pilkupüüdev pealkiri ja sisukokkuvõte raamatul. Sellest sarjast olen ma üldse vist kõige rohkem raamatuid järjekindlalt läbi lugenud ilma neis pettumata ka. Seetõttu võtsin end aga raamatukogus järjekorda ja sain suhteliselt ruttu raamatu kätte ka.

Ja esmalt ehmatasin. Lugesin oma kolm-neli peatükki läbi ja ei saanud mitte mõhkugi aru. Kaasa sai see võetud sobiliku formaadi tõttu (õhuke raamat) ja seetõttu hakkasin Riias ikka pusima. Äkki hakkas asi mind võluma! Tuli kahjuks algus uuesti lugeda (ja tuleks ehk veelgi, et nii katkendlikuks ei jääks lugemine). Vaevalt ma oskan selgitada, mis selle raamatu juures võlub. Kergemat teed minnes võiks ju öelda, et maagiline realism, aga see oleks tõesti selgitamisest loobumine.

Siin oleks mitmeid tsitaate, mis võiks mulje mõnes mõttes kokku võtta. Alustagem näiteks sissejuhatava tsitaadiga Borgeselt:

Kui ma peaksin uuesti sündima, valiksin midagi täiesti teistsugust. Mulle meeldiks olla norrakas. Vahest isegi pärslane. Uruguailane mitte, sest see oleks sama hea, kui kolida naaberlinnaossa.

Tegevuse kokkuvõte kõlab ju ametlikult nii: “Félix Ventura peab veidrat ametit – ta müüb võltsitud minevikke. Tema kliente – edukaid ettevõtjaid, poliitikuid, kindraleid, ühesõnaga Angola tärkavat kodanlust – ootab ees kindel tulevik. Kuid neil ei ole ilusat minevikku. Félix mõtleb neile välja rikkaliku sugupuu, hangib värvikate esivanemate portreed ja õnnelikud mälestused. Tema jaoks läheb elu hästi. Ühel õhtul ilmub Félixi majja aga kummaline võõras, kes tahab endale angolalase identiteeti. Ja ühtäkki hakkab minevik peadpööritaval kiirusel olevikku mõjutama ning võimatu osutub võimalikuks.” Ja mingis osas peab see isegi paika, kuigi annab veidi liiga tõlgendatud pildi kogu romaanist. Tegelikkuses hõljuvad tegelsed unenägude ja tegelikkuse piiril, jutustajaks on geko, kes elab koos Felix Venturaga (nimed on selles raamatus muidugi väga mitmetähenduslikud. Ȃngela Lúcia – habaras naissoost fotograaf, kes pildistab valgust.) Tegevus toimub Angoolas, Aafrikas, kust kirjanik ka pärit on (kirjutatakse-räägitakse seal portugali keeles).

Muuhulgas puudutataksegi mälu ja mäletamise teemat, Angoola lähiajalugu.

Kogu raamat räägib aga enamasti aiaaugust, et lõpuks aiapilt kokku saada. Mulle meeldib, et sutsu seebiooperlikku puudutust on ka juures – aga heas toonis.

Kahjuks ei oska ikka paremini midagi öelda. Omapärase rütmiga omapärane, aga armas raamat. Enamusele ei soovita 🙂 Märt Roosna on Õhtulehe raamatublogis ka kangesti kiitnud.

Agualusa kohta.

Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

5 Responses to 39. José Eduardo Agualusa “Minevike müüja”

 1. Karin ütles:

  Mulle meenub paar selle sarja ämbrit: Arlington Park ja Armastus kestab kolm aastat 😀 Ja Jumala lapsepõlv oli minu jaoks lihtsalt õudne raamat..

 2. sehkendaja ütles:

  Olen nõus, et seal on ka raamatuid, mis ei ole minu maitse ja mõni, mille avaldamine on üldse kummaline (no kasvõi too Abbott – minu arust ei olnud sellel ei nägu ega tegu). Arlington Parki ei ole julgenud peale sinu kirjutust lugeda, kuigi toona oli plaanis. Armastus kestab kolm aastat – kuulsin ka kahtlasi arvamusi ja ei ole julgend ette võtta. Nothomb on jällegi mõnele täielik lemmik – mina olen vist kahega algust teinud millalgi, aga seni pole ühtegi läbi saanud. Sellegipoolest on selles sarjas märkimisväärselt palju toredaid raamatuid ja ka teine märkimisväärselt suur osa “loetavaid”. Punase sarjaga näiteks ei ole asi pooltki nii lihtne. Või too klassikute sari, ka Varrakult.

 3. Karin ütles:

  Jaa, sellega olen küll ka nõus, et see on tõesti üks loetavamaid sarju. Mulle ka enamasti ikka on väga meeldinud 🙂

 4. Tante Maria ütles:

  See on tõesti hiiglama vahva sari, juba kujundus on nii külgetõmbav, aga Arlington Park’ist halvemat elamust ei mäletagi, osalt on süüdi ka tõlkija.

 5. Pingback: Jose Eduardo Agualusa „Minevike müüja“ | nõudmiseni

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s