22. Marina Palei “Küla” (LR 15/2012)

See raamat tuli jälle postiga. Lühike, kena, ilusa stiiliga ja heas tõlkes. Samas on kuidagi kummaline suhestuda – autor räägib 1979. aastast Põhjarannikul ühes külas, kuhu ta lapsega (põhimõtteliselt beebiga) manuliseks suvitama sattus. Kohati tundub Eesti kiitmine liialdatuna ja mitmed asjad tunduvad olevat hilisemad nähtused kui 1979… Samas tuleb võõraks olemise sündroom väga teravalt siiski välja – ja väga tuttavlikult. Eks venelaste vastu oli iseäranis 1979. aastal mingi eelhoiak – teatud inimeste seas vähemalt. Kindlasti on nüüdki.

Sellegipoolest tore lugemine. Kummaline tundus, et algul on minategelane raudselt meesterahvas, kes saadab sõbranna ja ema tagasi Venemaale ja jääb väikese lapsega sinna eestlaste majja suvitama – poole raamatu pealt muutub ta aga siiski emaks… (Lugesin nüüd üle – tõesti, oli juttu sellest, et ta jäi lapsega sinna, nähtavasti aga mitte, et ta on mees. Järelikult ikka algusest lõpuni naine – mis on ka loogilisem :).)

Raamatu kokkuvõttena öeldakse:

Nüüdsel ajal Hollandis elava vene kirjaniku ilukirjanduslike sugemetega jutustus viibimisest 1979. aasta suvel Eesti põhjaranniku piiritsoonis K. külas kujutab endast üsna värvikat “oma” ja “võõra” analüüsi. Autorile tähendas suvi Eestis paguluse ettevalmistust või peaproovi. Eesti lugejale aga pakub jutustus lisaväärtusena ühe rannaküla ja selle elanike äratundmise rõõmu.

Suhteliselt hambutu kokkuvõte sai, kuna ma ei toonud ka tsitaate välja. Poeetiline lugu.

Ning nüüd, ligi kakskümmend aastat pärast seda suve Eesti külas, istun ma ühe kolmanda riigi immigratsiooniametniku ees. See riik on mulle tundmatu. Ja mina olen sellele riigile tundmatu. Ja immigratsiooniametnik on otsustanud mind mõnitada.

Ei, ta ei peksa mind, hoidku jumal. Vastupidi, ta on tapvalt viisakas. Aga ta on mulle võõras. Nagu ka mina temale. Ning sellest hakkab nii valus, nii talumatult valus, et parem oleks, kui ta mind peksaks. (lk. 52-53, tõlk. Jaan Ross)

Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

2 Responses to 22. Marina Palei “Küla” (LR 15/2012)

  1. Pingback: Komistuskivid « Läbikäigu K

  2. Pingback: Marina Palei “Küla” | nõudmiseni

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s