37. Eduard Vilde “Kuul pähe! 4 krimijuttu”

Laenutasin selle raamatu suhteliselt juhuslikult, kuna seisis riiulis ja oli juba varem huvi pakkunud. Lugemisele läks küll kõige muu tõttu kaua aega, aga sellegipoolest mulle väga meeldis. Kirjandusteadlased võiksid nüüd kindlasti selgitada, kuidas need lood paiknevad oma ajastus, Vilde enda loomingus ja 19. sajandi lõpu kirjanduspildis. Tahes-tahtmata läksid ju mõtted Dostojevski Kuritööle ja karistuselegi (mis ilmus 1866). Selle raamatu lühijutud on ilmunud:

“Kurjal teel” 1883 – kõige esimene Vilde kirjutatud jutt

“Musta mantliga mees” 1884

“Kuul pähe!” 1891

“Kippari unerohi” 1893

Ka kokkuvõttes nimetatakse, et nende juttude põhjal paistab noore Vilde areng kirjanikuna… (“Kippari unerohi” on liigitatud juba Vilde tõsisema novelliloomingu hulka ning näitab kirjaniku kiiret arengut lihtsast ajaviitekirjanikust arvestatavaks tegijaks). Ma ei oskagi öelda. Mulle lihtsalt meeldis. Muidugi on siin väga tugevalt sotsiaalse keskkonna, inimese enese tahte, aususe, aadete jms. jooni, mis nähtavasti on olulised nende lugude paigutamisel õigesse kirjandusloolisesse sahtlisse. Samas – “Musta mantliga mehe” puhul kangastub ju osaliselt lausa Rein Raua Vend – mees mustas mantlis, kes tuleb ja laseb asjadel omasoodu kujuneda, kõik saavad oma väärilise palga. Selline idealism läbib, mis mulle meeldib ja mis muudavad lood turvalisteks muinasjutulisteks lugemisteks.

Ega ma oskagi midagi pikemalt kirjutada, kui et täitsa soovitan lugeda 🙂 Mõnes mõttes ajastule omane, aga mõnes mõttes tugevalt ajastuväline, mis kõlbab lugeda igal ajal. Nagu öeldakse Vilde muuseumi kodulehel: “Omal ajal unustas rahvas ennast Vildet lugema, seda tasuks ka tänapäeval järele proovida – täitsa kuul pähe kirjanik!

Advertisements
Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s