40. Yōko Ogawa “Majapidaja ja professor”

ehk 博士の愛した数式 hakase no ai shita suushiki – “Professori lemmikvõrrand”. Jälle Moodsa Aja sarja raamat. Lugesin aeglaselt, kuigi tegelikult on see raamat lühike.

Mõnes mõttes on sellel raamatul kaks poolt. Näiteks võib keskenduda sellele, et midagi erilist ei juhtu ja mingit võlu matemaatikas ka ei näe, seega ei tasu lugeda võtta.

Teiselt poolt on siin jälle (küll suht ettearvatav) sisu majapidajanna, tema poja ja mälu kaotanud professori sõprusest (mõnes mõttes võiks seda tõsieluliseks sündmustikuks pidada, kuivõrd midagi ei juhtu või juhtuvad suvalised ilma suurema tähenduseta asjad), aga seda ilmestab professori matemaatikahuvi ja seetõttu armastus matemaatika vastu. Selles osas on see raamat täiuslik ühendus ilukirjanduse ja matemaatika vahel, eriti just neile, kellele meeldivad mõlemad. Matemaatika ilu on mind ennegi paelunud, kuigi ma sellest ise paljutki ei taipa.

Tegelasteks on siin raamatus minategelasest majapidajanna, kes läheb tööle professori juurde, kelle mälu on kadunud – kuni 1975. aastani mäletab ta kõike kenasti, sellest edasi mitte midagi – peale viimase 80 minuti. Tema ülikond on täis kleebitud meeldetuletavaid märkusi, paar kõige olulisemat on “Mu mälu kestab ainult 80 minutit” ja “uus majapidaja” koos lapselikult visandatud pildiga majapidajast. Lisaks on majapidajal poeg, keda professor alati kutsub Ruutjuureks, kuna ta pea olla ruutjuure kujuline. Ka sellekohase märkme paneb ta endale ülikonnale – majapidajal on poeg.

Äh, sedasi sisu kokku võtta pole üldse mõttekas. Kogu ilu peitub matemaatikas ja selle rütmis. Kuidas arvud olid juba täiuslikult enne meid olemas ja matemaatikud on neid lihtsalt avastanud ja kirjeldanud. Lugedes selgub nii palju huvitavat arvude kohta! Lisaks arvutüüpide kohta: tuletagem stuudiumist meelde algarvud (4n+1 või 4n-1!!!) ja naturaalarvud, imaginaararvud, lisanduvad sõbralikud arvud ja paljud teised (vt. nt Wikipedia postitust raamatu kohta). Lisaks see, et professor julgustab teisi alati tehteid ette lugema, et matemaatika rütmi tajuda. Kuidas ta selgitab arvu “0” olemasolu tähtsust, paljusid teisi omalaadseid arve suhtes teineteisega, tähenduslikkust.

Võib-olla peaksin tsiteerima tõlkija järelsõna, kuna see on terviklikum, parem ja hästi läbi mõeldud:

Loo ühe võtme annab autor kätte üsna romaani alguses. Selleks on [ruutjuur -1]-1= i ehk imaginaararv. Imaginaararvust rääkides koputab professor rinnale, andes märku äärmiselt tagasihoidlikust sümbolist, mis ei pruugi meie silme ette ilmudagi, kuid mis sellest hoolimata toetab oma väikeste kätega meie maailma. Kuna professori soovitusel tuleb ülesannet, valemit vm lugeda kõval häälel, siis antud võrduse teist poolt inglisepäraselt väljahääldades, nii nagu seda tehakse Jaapani keskkooli matemaatikatunnis, saame ai, mis homonüümine viitab jaapanikeelsele sõnale ai (愛 armastus). (lk. 173-174, Margit Juurikas)

Margus Haav kirjutab Sakalas selle kohta nii, Tõnis Erilaid Õhtulehe raamatublogis nii. Ja eks kõik minu põlvkonna omad, kes käisid meie koolis, meenutavad ka meie legendaare matemaatikaõpetaja tunde õndsa ohkega – matemaatikale läheneti vägagi armsalt ja inimlikult. Tahvliservale “meeldejätmiseks pandud” arvud “kukkusid pahatihti eesti keele klassi”, kui neid enam võrrandis vaja ei läinud 🙂

Sydamelähedaselt kirjutab.

Kui inimeses on austus nii matemaatika kui ilukirjanduse vastu, siis soovitaks seda raamatut lugeda küll… Lõpetuseks see vana matemaatika geniaalsust tutvustav video, mis ringles juba mõni aasta tagasi (aga see ei käi üldse raamatu kohta):

Advertisements
Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

One Response to 40. Yōko Ogawa “Majapidaja ja professor”

  1. Pingback: Yoko Ogawa “Majapidaja ja professor” « nõudmiseni

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s