48. Doris Lessing “Vanaemad” (LR 2012/nr. 38)

LessingViimasel ajal läheb lugemisega kuidagi kehvasti. Kuna peagi hakkab raamatukogust tellitud kirjandust peale tulema, mõtlesin, et loen selle Lessingu vähemalt kiirelt lõpuni – väga lühike lugu ju.

Lessing on üks selline klassik või tuntud kirjanik, kelle suhtes mul teadmised puuduvad. Kunagi 1990ndatel võtsin ette tema Viienda lapse ja see oli niivõrd vastik raamat (tekitas kohe füüsilise ebameeldivustunde), et pole julgenud muud ette võtta. Need, kes on tema teisi raamatuid lugenud, suhtuvad samas positiivselt…

Sellel raamatul (olemas ka e-raamatuna) on vähemalt armas pealkiri ja natuke kauneid tundeid. Järelsõna alguses tsiteeritakse autorit:

Sõnad. Sõnad. Ma mängin sõnadega, lootes, et mingi kombinatsioon, isegi juhuslik kombinatsioon ütleb seda, mida ma tahan.

Väga kokkuvõtlikult mul selline mulje ongi jäänud – ta nagu kombineeriks sõnu, mõtleks välja mingi loo, mis on nii väljamõeldud kui väljamõeldud, et raske on reaalsusega suhestada. Niihästi see Viienda lapse lugu kui käesolev Vanaemade lugu – puha muinaslood. Esimese puhul “kuri” muinaslugu, välja mõeldud õudused, millel on nähtavasti vähe reaalsusega pistmist (natuke nagu Kevini raamat – selle vahega, et viimane oli siiski usutavam; kindlasti palju usutavam neile, kellel endal lapsi pole). Teise puhul “kummaline muinasjutt”, mis püüdis vähemalt vahendada positiivseid tundeid (sõprust ja armastust), aga kuidagi väärastunud kombel ja ebausutavas raamis. Samas võib seda raamatut lugeda kui suvalist ladinaameerikalikku maagilise realismi juttu ja tundub ok (selle vahega, et midagi maagilist seal peale veidi ebatavalise ja väljamõeldud armusuhete nelinurga pole. Taevast ei saja kollaseid lilli ega lenda seal elevante).

Seega – lugeda võib vabalt, ajatäiteks näiteks.

Tõnise lugemispäevikus on Lessingu kohta kirjas: “Mulle on meeldinud Lessingut ikka pidada inglise naiseks, kes kirjutab nagu saksa mees.” 🙂

Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

1 Response to 48. Doris Lessing “Vanaemad” (LR 2012/nr. 38)

  1. Pingback: Doris Lessing „Vanaemad“ | nõudmiseni

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s