51. Rein Raud “Rekonstruktsioon”

raudVanade aegade auks ostsin selle raamatu endale (muidu hoidun ostmisest, aga kuivõrd Raud oli siiski mu lemmik ja hetkel ei olnud ühtegi sobivat raamatut, siis…). Ma ütleksin, et tunne, mis mind peale selle lugemist valdas, oli nõutus. Pidin lausa mõtlema, et mis see oli, mis mind Raua raamatute juures võlus? Mäletan justkui ühest intervjuust, et ta ütles, et kirjutab selliseid raamatuid, mida tahaks ise lugeda. Kas siis sellist tahaks?

Raamatu kokkuvõte ütleb enamuse ära:

Ise surma palge ees seistes on Enn Padrik asunud välja selgitama oma tütre ja ta sõprade ühise enesetapu tagamaid, mis osutuvad oletatust tunduvalt keerulisemaks. Selleks peab ta sõitma läbi suure osa Eestit ning käima koguni Prantsusmaal, et kohtuda paljude väga mitmesuguste inimestega, kellest ühed üritavad senini toona toimunut oma mälust kustutada, teised aga oleksid teda otsekui oodanud, et lõpuks ometi kõik südamelt ära rääkida.

Peategelane on tõesti Enn Padrik, kes käib ja suhtleb inimestega ja peaks justkui rekonstrueerima loo, mis viis ta tütre (ja tolle sõbrad) viis aastat tagasi enesetapuni. Rekonstrueerimine ei ole kuigi pingeline, üks jutustab, teine jutustab, kõik järjest jutustavad. Väga erinevaid inimesi jookseb tegelaste seast läbi – algatuseks jutustaja ise ja nende nõukogudeaegne elu, siis mingid suvalised ida-euroopa prostituudid Pariisis, natuke moslemiteemat (täiesti arusaamatu, milleks? Eriti veel nii põgusalt ja stereotüüpe kinnitavalt), mingi mesinik Põhja-Eestis, minategelase endise naise joodikust õde kuskil maamajas, siis mingi loovinimeste vaimne laager Viljandimaal, mis moodustabki loo põhitelje. Nende erinevad eneseotsimised, liidrid, eksperimendid jms. Kuniks lõpuks see nelja inimese ühine enesetapp. Muuhulgas on minategelasel endal avastatud pahaloomuline kasvaja, mistõttu ta elu on otsakorral. Seega kokkuvõtteks – ei midagi, mida ju tahaks lugeda?

Intervjuus Kaarel Kressale ütleb Raud ise, et räägib ikkagi usulistest ärkamistest ja sellega seonduvast.

Ma ei arva, et see raamat oleks esmajoones „uuest vaimsusest” või isegi religioonist laiemalt, pigem probleemidest, millele need ennast vastuseks pakuvad. Ja meie keskkonnast, milles üks maailm on väga kiiresti asendunud teisega. [—] Aga kõigi nende puhul ei ole usk aseaine millelegi muule, mis neil elust puudu. Samas tundub mulle, et päris paljude inimeste puhul nii ei ole: nad kogevad erinevat tüüpi religioossust lahendusena muudele probleemidele, mis neil tegelikult ära ei kao. Asi ei ole ainult üksildustundes, kuigi oma rolli mängib ka see, vaid laiemas taustsüsteemis, milles miski ei ole enam sajaprotsendiliselt kindel ja tõene. Eriti teatavas vanuses otsiv noor inimene tahab väga seda tõde, et millegi kindla peale oma maailm ehitada, ning on tihti nõus vastu võtma seda, mida leiab. Kuid oludes, kus ühiskonna poolt pakutavad „ametlikud” väärtused – esmajoones tippu jõudmine selle väljendi kõigis tähendustes – on tegelikult kättesaadavad vähestele, tekivad kergesti ka sellised alternatiivsed eneseteostuse viisid, mis tegelikult inimese hävitavad.

Minu arust oli see nii tavaline raamat, et ei oska soovitada ka kellelegi. Mingit jälge hinge ei jätnud. Melchiori raamat meeldis mulle palju rohkem (lugemine läks aeglasemalt ehk, aga lugejal jäi nagu endal ruumi mõelda). Ja Kägude öö. Hector ja Bernard muidugi ka. Pisiasjad... oli ka hea. Võib-olla ikka noortele sobib, kes end otsivad? Emodele näiteks ;)?

Tavainimesega täiesti nõus. Ja ZA/UM’iga ka.

Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

2 Responses to 51. Rein Raud “Rekonstruktsioon”

  1. Jar ütles:

    Hetkel loen ja üle poole on läbi. Kuidagi lihtsakoeline ja igav on. Kerge pettumus. Pariisis toimuv oli vast kõige tugevam osa. Ei oska ka midagi peale hakata selle raamatu ja loetuga.

  2. sehkendaja ütles:

    Nõus. Seda enam, et ootused ReinRaua suhtes olid kõrged.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s