36. Vahur Afanasjev “Minu Brüssel. Läbikukkunud euroametniku pihtimus”

AfanasjevSeda raamatut oli mul plaanis lugeda siis, kui see ilmus (2011). Samas oli siis pidevalt järjekord või 7 päeva laenutus, nii oluline aga ei tundunud. Nüüd oli vabalt saada ja võtsin kiireks vahelugemiseks. Mis ma oskan öelda.

Esialgu ärritas mind selline ärplev ja arrogantne stiil, justkui oleks kirjutaja hilisteismeline või varakahekümnendates eliitkooli humanitaar. Lausa piinlik oli lugeda kohati, et on inimesi, kes justkui uhkustaks teatud asjadega. Hiljem see stiil (eriti keskendumine suht seksistlikutele metafooridele ja teemadele) kuidagi vaibus ja asendus veidi asjalikuma ja rahulikuma olukirjeldusega või muuga (või harjusin ise?). Temasugustele boheemidele kuluks selle raamatu lugemine ehk ära Brüsselisse mineku eel – seal on soovitatud klubisid, poode, baare jms. lausa aadresside järgi. Kohati meeldis mulle vähemalt tema aus kriitilisus ka enese isiku osas – nii paljukestki. Mõne koha peal sai ka naerda, mõtlesin tsiteerida raamatu lõpuosast üht lõiku:

Belgia on nii lage maa, et sarnaselt merele tajub silm planeedi kumerust. Elanuks Kopernik Flandrias, ei oleks keegi tema teoorias kahelnud – maa on tõesti ümmargune. Kahtlustan, et teadvuse sügavates kihtides pelgavad kõik belglased mööda maakera alla libiseda. See teadmine täidab neid metafüüsilise õudusega ning sunnib ettevaatlikkusele. Hing ihkaks minna, aga mine tea, võib-olla juba järgmise kurvi taga muutub pind nii kumeraks, et kõverad flaamivarbad ei jõua enam mullast ja murust kinni hoida. (lk. 200)

Nojah, ei oska rohkem midagi öelda. Kuulake, mis Helme räägib (olen nõus, et keelelisest vaatenurgast ei pea virisema, seda autor valdab) või mida kirjutavad lehed intervjuudes autoriga – Võrumaa teataja, Linnaleht. Karu ja rebane blogijaga olen suhteliselt ühel nõul, Südamelähedaselt võin ka soovitada. EPLis Rein Sikk (pole temaga nõus, raamatu teine pool oli mu arust parem kui esimene). Silja Paavle Õhtulehes.

Advertisements
Rubriigid: raamat, sildid: , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s