40. Paula McLain “Pariisi abikaasa”

pariisi abikaasaSelle raamatu võtsin raamatukogust üsna juhuslikult ja imestan ka ise, et väljaandmise aastaks on alles 2011, tõlge eesti keelde 2012 (seega suhteliselt uus). Üsna juhuslikult juhtusin selle ka läbi lugema (olen hetkel laenutanud palju raamatuid, millest ma midagi kuulnudki ei ole, seega ehku peale. Mitmed olen tagasigi viinud).

Tegemist on justkui Hemingway esimese naise memuaaridega – looga nende abielust, mis kestis 5 aastat. Need esimesed abieluaastad, mis veedeti Pariisis, kui Hemingwayst alles sai tuntum kirjanik ja kui ta avaldas Ja päike tõuseb.

Kohati on see raamat kummaline või igav või imelik, vbolla pisut ka tõlke pärast, mis on mõnes kohas kuidagi läbipaistvalt inglisekeelne. Samas puudutab see ühe armastuse lugu ja see on tegelikult liigutav – lahutavad kaks inimest, kes siiski teineteist armastavad ja mingis mõttes kogu elu endi südametes kannavad. Pariis peale Esimest maailmasõda, Euroopa.

Eriti just lõpp oli kuidagi valus ja liigutav, ühtlasi siiski ka ilus.

hadley&hemingwaySelle raamatu kirjutamisel on aluseks võetud mitmeid teisi raamatuid, Hemingway kirju jms. Kirjutaja pole ühesõnaga ise Hemingway naine, see on siiski ilukirjandus (kuigi liigitasin oma kehvas liigituses siin “elulookirjanduse alla ka”). Tõnis Erilaid kirjutab Õhtulehe blogis, et neile, kes Hemingway raamatuid lugenud või tema kohta lugenud, ei ole siin midagi uut, aga ajaviitena hea – nõus. Seda enam, et mina ei ole Hemingway loominguga väga kursis (Ja päike tõuseb on loetud, Vanamees ja meri loomulikult ka, teiste raamatute kohta olen lugenud, kuigi mitte neid lugenud, kunagi nägin vist mingit filmi ka).

Lisaks on ju kirjutatud raamatuid paljudest Hemingway naistest, muuhulgas ka Pauline’ist, kellest sai Ernesti järgmine naine peale Hadleyd ja kes (see oli ehk kõige võikam tegelikult) oli Hadley väga hea sõbranna esmalt.

Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s