46. Mihhail Šiškin “Kiri sinule”

kiri-sinuleKuidagi tore, et sain sel aastal veel midagi head lugeda (e-raamatuna ka olemas). Raamatututvustus ütleb muidugi nii: “„Kiri sinule” on küllap kergemini loetav kui „Veenuse juus” või „Izmaili vallutamine”. Ent süžee lihtsus on petlik.” Novot. Mind võluski see kergemini loetavus (olen ju ka eelnimetatud teistega rinda pistnud). Kui siis tekkis arusaam, et tegemist võib olla mingi nihkega, ootasin lõppu, et saada aru, millise nihkega. Lõppu jõudes aga ei saanudki targemaks ja pean teisi huvitavaid tõlgendusi ootama jääma. Pigem tasub ikka lugeda kergelt ja lihtsalt senikaua :).

Siin annavad alguses tooni armastuskirjad, vene kirjanduse stiilis, see, mille kohta Makine kirjutas, et tänapäeval ei saavat selliselt enam kahjuks kirjutada – Nadjake, ma armastan teid. Antud raamatus siis “Sašake”. Ja Volodjake. Imelikuks või nihkesse kisub ehk asi siis, kui noormees läheb sõtta – Hiinasse (bokserite ülestõus 20. saj algul?). Isegi mitte päris siis, vaid hetkel, kui tüdruk kirjutab, kuidas ta käis leinas poisi vanemate juures, kuna poiss on sõjas surnud. Kirjad üksteisele jätkuvad sellegipoolest – tüdrukust saab naine, elab koos kunstnikuga, kellel on varasemastki laps (kärgpere – viitab siiski pisut hilisemale ajale kui 1905…), lähevad lahku. Argisused. Naise elu.

Kumbki pool kõneleb kirjades ka oma lapsepõlvest ja oma vanematest/isa puudumisest (poisi puhul). Noormees kirjutab sõjast, sõja mõttetustest, iga päeva üleelamise imest. Kuniks lõpuks, viimaste kirjade puhul tundub, et kirjutajad on üle kandunud järgmisesse reaalsusesse…

Ei, mina ei hakka tõlgendusi pakkuma. Kõigele lisaks lugesin seda 300-leheküljelist raamatut liiga kaua, sellised tuleks ühe jutiga läbi lugeda. Aga see raamat on vaatamata oma kohati liigagi tõsistele teemadele siiski ilus.

Advertisements
Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s