5. John Bunyan “Palveränduri teekond”

bunyanMeie ülikooliajal ei olnud see raamat veel kättesaadav, mistõttu me lugesime selle kohta, aga mitte seda raamatut ennast. Mõnes mõttes hea – selliseid raamatuid on ikkagi parem lugeda vabatahtlikult, samas teades, kuhu nad maailmakirjanduses kuuluvad. (Muide, see eksemplar, mida mina lugesin, oli heleroheline. Väike roheline raamatuke, nagu Salingeris mainitakse – kas mitte seda raamatut ei ole just lugenud Franny, kui ta deprekasse satub?).

Tegemist niisiis allegooriaga, kristlikuga. Esialgu oli lugeda kuidagi toredam, keskel tüütas Kristlase targutamine kohati ära, teises osas tundusid üldse mitmed kohad juba naljakad. Näiteks see, kuidas Halastus ütleb, et jah, las need kaks ülespoodut ikkagi ripuvad siin edasi kõikidele hoiatuseks. Või kuidas “Head” tapavad ja peksavad “Halbu” ja siis selle kohta mingi teadetetahvli püstitavad. Nojah, aga kuna tegemist on allegooriaga, siis las olla pealegi.

Lühike tutvustus ja sisukokkuvõte on siin. Mulle endale tundus kõige mõistetavam see kuju, kelle nimi oli Mõistmatu – samas oli selle tüübi saatus siiski see, et jõudis kenasti Taevalinna väravani, aga visati sealt ikkagi otse Põrgusse. (Näen, et originaalis on tegelase nimi… Ignorance).

Lisaks on seal muidugi väga korralikult kõik kommenteeritud, viidatud ka Piiblikohtadele. Mul tegelikult hea meel, et läbi sai loetud. Selles pdf-is on üks jutt eesti keeles selle raamatu ajaloost Eesti kontekstis.

Rubriigid: raamat, sildid: . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

4 Responses to 5. John Bunyan “Palveränduri teekond”

 1. Toomas Rosin ütles:

  Väike roheline raamat, mida luges Franny, ei olnud “Palveränduri teekond”, vaid anonüümse ja tänini teadmata autori teos “Откровенные рассказы странника духовному своему отцу”. Inglise keeles on sellest mitu tõlget, kõige tuntuma pealkiri on “The Way of a Pilgrim”. Vt. .

 2. sehkendaja ütles:

  Tänan! Ma mäletan, et sellega oli mingi jama. Algul arvasime, et Pope, siis jõudsime järeldusele, et Bunyan…

 3. Tiina ütles:

  pdf raamatu ajaloost Eesti kontekstis kahjuks (enam) ei avane. Palun, kas oleks võimalik saada viide teksti pealkirjale ja autorile? Tänan!

 4. S ütles:

  Tere! Ilmselt ei oska ma pakkuda ka, mis seal toona oli. Kui lingid kaovad, olen ise sama abitu.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s