9. Georges-Olivier Châteaureynaud “Õnne põik” (LR 2014/6-8)

lrk-6-8-2014-õnne-põikJärgmine LR, mis postiga tuli. Hakkasin kohe lugema, täitsa tore. Lühijutud on hakanud mulle ikka tõesti meeldima. Teiseks meeldib mulle Indrek Koff tõlkijana – siis on ka kindla peale minek. Tundub, et tänapäeval on kombeks kirjutada lühijutte pigem sedamoodi, et miski jääb alati selgusetuks ja hajub maagilisse realismi (mis iganes see ei ole). Sedamoodi on ka selles lühijuttude kogumikus, mis olla kokku pandud koostöös autoriga. Jutte on siin erinevatest aastatest – nimilugu aastast 2002, aga järgnevad 1984, 1998, 1986, 1974, 1975-76, 1996. Suhteliselt lai ajaline periood. Lugusid ühendab see, et peategelane on enamasti tavaline tänapäevane kodanik, kellel ei ole ülearu suuri ootusi oma elu ega iseenda suhtes.

Õnne põik” on nimilugu taksojuhist, kes satub kord sõitma Õnne põik 42 aadressil – ta ei tea, kus see asub, aga sõidutatav juhatab. Samas on nad jutuhoos, nii et taksojuht ei märkagi, kui nad juba kohal on. Sealt leiab ta idüllilise põiktänava, kus kõik on justkui täiuslik. Veedab seal aega, väike kõrvalehüpe ka Doraga. Hiljem otsib seda kohta ega leia. Kuniks kaua aega hiljem viib sama sõitja samal aadressil – siis on seal kõik mahajäetud, allakäinud, kole, pime…

Vigase käega kangelane” räägib “sõjast”, mis toimus pidevalt, milles peategelane vigastas kätt ega saanud enam maalida/joonistada. Kogu see sõja teema oli seal kummaline. Teiseks on seal tegelane, keda peategelane kohtab oma elu jooksul mitu korda, veedab temaga isegi mõned ööd, aga kes teda kunagi ei mäleta. Kummaline, arvestades, et nad on “tundnud teineteist juba 30 aastat”.

Tinast kodanikud” – mis juhtub siis, kui tekib võimalus oma mälestuspiltide abil füüsilisse maailma tagasi tuua lahkunuid.

Noormees saksofoniga” – üksildane ja eraklik noormees saksofoniga läheb hooaja lõppedes oma kuurortlinna majja. Selgub, et õhtuti hakatakse televiisoris näitama kummalist saadet, kus on tema näoga noormees, kes mängib saksofoni. Saade käib erinevatel ootamatutel aegadel, telekavas seda ei ole. Naabritüdruk märkab seda, võtab linti, näitab ka peategelasele. Kuniks ootamatult tekib ka tüdruk ise sinna kummalisse saatesse. Elu ja telerielu segunevad ja päriselu nõuab, et astutaks samme.

Magnus” – poisist, kes usub end teadvat, et kogu elu on üks lavastus, mida tema jaoks lavastatakse. Kord näeb üht tüdrukut ja tal on tunne, et ka tüdruk on aru saanud. Kui siis koduteel talle saladuse avaldab, peab neiu teda hulluks.

Aed” – koonduslaagrist ja oaasist selle keskel, mis pole mitte ühelegi valvurile ega kellelegi teisele näha. Peale poisi, kes juhtumisi joostes sinna satub. Kuniks lõpuks teiste sekka läheb – üksi võib olla hea ja paradiis, aga siiski…

Merikõrvad” – poisist, kes kolib koos emaga uude linna. Oeh, ei oska tegelikult neid kokku võtta, neid lugusid.

Pigem tsiteerin nüüd Mehis Heinsaare järelsõna:

Châteaureynaud’ juttude peategelased on tihti üksildased otsijad, romantilise hingega rändurid. Isegi siis, kui neid on ümbritsemas perekond ja nad on omandanud kõrge ühiskondliku staatuse, ei vähenda see nende sisemist üksindustunnet ja vajadust unistada millestki ülevamast.

[—]

Ime kasvab Châteaureynaud’ juttudes tihti välja loo enda pinnasest nagu mingi taim või seen, olles oma loomult ei hea- ega pahaloomuline, ilmutades end kord väikese sõjana kuskil nurga taga, lihaks saanud mälestustena kadunukeste tagasituleku näol, kord tiigiga aiana koonduslaagris või salapärase telesaatena, kus esineb loo peategelasest andekam isik.

Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

2 Responses to 9. Georges-Olivier Châteaureynaud “Õnne põik” (LR 2014/6-8)

  1. Pingback: Georges-Olivier Chateaureynaud “Õnne põik” | raamatutega

  2. Pingback: Georges-Olivier Chateaureynaud “Õnne põik” | nõudmiseni

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s