21. Elena Ferrante “Üksilduse päevad”

Ferrante_Üksilduse_kaas.inddehk I giorni dell’abbandono (2002) või nagu kokkuvõttes kogemata mainitakse: Hüljatuse päevad. Lühike ja lööv lugu ootamatult mahajäetud abielunaisest, kes jääb kahe lapse ja koeraga üksi. Naise jaoks ootamatult – mees lihtsalt kolis ühel päeval välja ja naine ei tea tema elukohast ega uuest naisestki esialgu mitte midagi.

Mõnes mõttes on tegemist romaaniga, mis annab nähtavasti väga adekvaatse pildi mahajäetud naise hingeseisundist peale sellist juhtumist. Teisalt on see meie laiuskraadi (?) naise kohta liiga lihalik, seksistlik, hüsteeriline jne. Vist tuleks öelda, et see pole kindlasti mõeldud neile, kellega midagi sellist on juhtunud (ja äsja) – see raamat tekitab kohati lausa füüsilist valu ja masendust isegi minusugusel. Teisalt – kellega midagi sellist juhtunud ei ole, on ehk keeruline aru saada, mis inimeses toimub. Lugeja võiks ehk olla midagi vahepealset, et asi välja kannatada ja samas äratundmist leida. Psühholoogiline paremsirge, nagu Kaus Loos on asju saates ütleb.

Mulle jäi kuidagi silma üks lause, mida võiks lausa tsiteerida:

Ilma armastuseta naistel kaob silmist valgus, ilma armastuseta naised surevad elusalt. (lk. 37)

Nojah, igatahes võiks seda raamatut soovitada neile, kes tahavad aru saada inimesest, kes on sellisesse olukorda sattunud. Ja mõelda mõni osa veidi vähemaks.

Valne ERRis.

Advertisements
Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

4 Responses to 21. Elena Ferrante “Üksilduse päevad”

  1. seda lugenu ütles:

    Olen elanud läbi nii üksinduse kui hülgamise, aga minu jaoks oli see väga ebameeldiv raamat, mille lugemist ma peaaegu et kahetsen. Kasutaksin isegi sõna “vastik”.

  2. sehkendaja ütles:

    Olen nõus – seda ma enamvähem vist öelda tahtsingi… Aga see, mille osas (mulle tundub) on siiski täppi pandud – mehaaniline vajadus hoida rutiini. Asjad on vaja ära teha. Sa pead ennast toimimas hoidma. Sööma. Magama. Et üle elada. (Muus osas oli veidi liiga italiano).

  3. Pingback: Elena Ferrante „Üksilduse päevad“ | nõudmiseni

  4. sehkendaja ütles:

    Nüüd, mil Elena Ferrante nimi jälle kirjandusedetabelite ja ajakirjanduses käsitlemise tippu on jõudnud, kirjutatakse ka Postimehes – selgus, et Elena Ferrante nime taga on ka isiklikus plaanis hoopis teine inimene, Anita Raja, Poola juutide järeltulija, sündinud Saksamaal. Artiklis räägitakse mh selle paljastuse tagajärgedest ja võimalusest. http://kultuur.postimees.ee/v2/3870097/kirjandus-kui-pettus-elena-ferrante-lugu

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s