25. Janice Law “London tules”

london-tulesTegelikult on see ka ühe päeva raamat, aga mina jäin vahepeal haigeks ja alles nüüd lõpetasin. Seega ei saa nüüd kõige osas pead anda, aga arvan umbes nii:

tegemist on põneva raamatuga, et mitte öeldagi põnevikuga. Samas on tegevustik viidud 1940. aasta Londonisse, kui käivad pommitamised. Tegelikult ei tule mingit ajaloolist konteksti muidu välja, Dunkerque’i nimetatakse küll, aga muidu ikka pigem sõja õudus. Samas on loo keskmes hoopis Francis Bacon, tegelaskuju päriselust. Kokkuvõte ütleb järgmist:

Peategelaseks on autor valinud reaalse persooni, iiri-inglise maalikunstniku Francis Baconi (1909-1992), kes oli tuntud oma skandaalsete elukommete poolest, mille mõju ulatus ka tema kunstiloomingusse. Ent kõiges ülejäänus on kirjanik rakendanud suurepärast kujutlusvõimet. Bacon viibib oma tollase kohustuse, õhukaitse järelevaataja tõttu pommitusöödel sageli väljas, Londoni parkides ja tänavatel ning satub tahtmatult mitme järjestikuse mõrva tunnistajaks ja üsna varsti saab temast peamine kahtlusalune. See viib kunstniku kummalisse kahevõitlusse politseikomissar John Mordreniga, et neid kahtlustusi tõrjuda. Ühteaegu õnnestub just temal, mitte komissaril jälile saada sarimõrvarile, kes tegelikult ongi tegutsenud Baconi enda vastu.
Kriitika on hinnanud romaani omapära ja leidnud, et autor on olnud seda luues suurepärane kirjanduslik arhitekt, kes on ehitanud oma teose kunsti, poeesia, mütoloogia, sõjaajaloo valdkonna ehituskive kasutades, andes ühtlasi teosele kaasakiskuva põnevusloo vormi.

Põhiline on muidugi, et Bacon on eriline elukunstnik ja pepupoiss, aga ta teeb kõiki asju kuidagi mängleva julgusega. Lahendus jääbki veidi õhku rippuma, aga see ei häirinud üldse. Ma usun, et raamatu eesmärk oligi muu. Raamatu peategelane on ju kunstnik – sellest ka värvitoonid, pimedus ja valgus.

Kultuuritarbija60

Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s