26. Tove Jansson “Suveraamat”

suveraamatRaamatulugemises valitseb täielik põud hetkel. Selle raamatu sain raamatukogust ja läks kiiresti, oli armas. Tegelikult ostsin endale selle rootsikeelse raamatu juba 1994. aasta suvel Rootsist – huvitaval kombel aga lugemine ei läinud ega läinud (vanasti oli mul üldse lugemisega probleeme), lõpuks andsin selle raamatu kuhugi ära lausa. Mõnes mõttes isegi kahju – sirviks natuke originaalis ka. Samas oli Maarja Aaloe-Lauri tõlge nii tore, et äkki see andis osakese lausa juurde? (Rootsi keeles ei saa asju keeruliselt öelda. Küll aga saab eesti keelde tõlkides jätta liiga lihtlabase mulje või liiga keeruliseks teha. Maarja tõlge oli justnimelt parajalt õigel tasandil).

Raamatu tutvustus ütleb: “Elatanud kunstnik ja tema kuueaastane lapselaps suvitavad pisikesel Soome lahe saarel. Tasapisi kohanevad nad teineteise hirmude, tujude ja iseseisvuspuhangutega. Tekib ja tugevneb armastus, mis hõlmab mitte ainult suveelanikke, vaid ka saart ennast koos kõigi samblaste kivide, kõverate mändide ja ettearvamatu merega. Napi huumori ja tarkuseteradega pikitud „Suveraamat“ on täiuslikult elujaatav raamat. Tove Jansson on siia pannud oma isiklikke kogemusi lõpututest saaresuvedest. See on pärl kesk kirjanduse merd, sõõm värsket õhku, viimse komani täis armastust inimese vastu.”

Ainus asi, mida kokkuvõte ehk ei paljasta, on see, et raamat koosnebki väikestest vinjettidest, üksikutest lühikestest ja lihtsatest lugudest – see pole pikk ega eepiline kirjeldus. Kogu võlu peitub lihtsuses, mis on nii südamlik.

Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s