26. Tove Jansson “Suveraamat”

suveraamatRaamatulugemises valitseb täielik põud hetkel. Selle raamatu sain raamatukogust ja läks kiiresti, oli armas. Tegelikult ostsin endale selle rootsikeelse raamatu juba 1994. aasta suvel Rootsist – huvitaval kombel aga lugemine ei läinud ega läinud (vanasti oli mul üldse lugemisega probleeme), lõpuks andsin selle raamatu kuhugi ära lausa. Mõnes mõttes isegi kahju – sirviks natuke originaalis ka. Samas oli Maarja Aaloe-Lauri tõlge nii tore, et äkki see andis osakese lausa juurde? (Rootsi keeles ei saa asju keeruliselt öelda. Küll aga saab eesti keelde tõlkides jätta liiga lihtlabase mulje või liiga keeruliseks teha. Maarja tõlge oli justnimelt parajalt õigel tasandil).

Raamatu tutvustus ütleb: “Elatanud kunstnik ja tema kuueaastane lapselaps suvitavad pisikesel Soome lahe saarel. Tasapisi kohanevad nad teineteise hirmude, tujude ja iseseisvuspuhangutega. Tekib ja tugevneb armastus, mis hõlmab mitte ainult suveelanikke, vaid ka saart ennast koos kõigi samblaste kivide, kõverate mändide ja ettearvamatu merega. Napi huumori ja tarkuseteradega pikitud „Suveraamat“ on täiuslikult elujaatav raamat. Tove Jansson on siia pannud oma isiklikke kogemusi lõpututest saaresuvedest. See on pärl kesk kirjanduse merd, sõõm värsket õhku, viimse komani täis armastust inimese vastu.”

Ainus asi, mida kokkuvõte ehk ei paljasta, on see, et raamat koosnebki väikestest vinjettidest, üksikutest lühikestest ja lihtsatest lugudest – see pole pikk ega eepiline kirjeldus. Kogu võlu peitub lihtsuses, mis on nii südamlik.

Advertisements
Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s