28. Alexander McCall Smith “The Miracle at Speedy Motors”

mama ramotsweMul on raskusi lugemisega viimasel ajal. Seega pean tõesti ütlema, et see raamat sobis nagu rusikas silmaauku. See sobis ka kõige muu pärast – väga vahva ja rahuliku tempoga hästi inimlik seeria ikka.

Mama Ramotswe – elutarkust täis kogukas neegrinaine. Toimimuskoht – vana hea pisike ja tore Botswana. Isegi tsiteerida oleks üht-teist, aga meelde jätsin ainult esimese tsitaadi lehekülje – see käis inimeste paksuse/kõhnuse kohta. Ei ole kirjas “fat”, vaid “traditionally built”.

[Esimene lause sellest on sellest, kuidas Mama Ramotswe mõtleb, kuidas oma assistendile, kes on selleks raamatuks juba abidetektiiviks tõusnud, öelda, et mingi riideese tollele ei sobi. Ilma sissejuhatuseta oleks ehk edasine, mis mulle meeldis, arusaamatu]:

‘A traditionally built person, like you, should not wear stripes that run across the way. Your stripes should go up and down.’ That, at least, was direct, and unambiguous, but it could give offence, especially in these days when fewer people wished to be considered traditionally built. Mma Ramotswe had never been able to understand that, and considered it one of the very worst features of modern society that people should be ashamed to be of traditional build, cultivating instead a look that was bony and positively uncomfortable. Everybody knows, she thought, that we have a skeleton underneath our skin; there’s no reason to show it.” (lk. 9-10)

Sellega seoses meenub, et nad vesltevad ka kellegi teisega (vist Mma Potokwaniga) kooki süües, et kuuldub, et tänapäeval olevat mõndadel inimestel selline komme, et nad ei söövatki kooki! Oled kuulnud? Ei, jumala eest pole. Ja ampsavad kooki.

Pealkiri viitab imedele – on üks ime, mida oodatakse, seda ei sünni. Teistes osades juhtub nii mõndagi positiivset, asjad lihtsalt võtavad positiivse pöörde.

Kui selle raamatu rütm istub, siis ma ikkagi soovitan. Samas arvan, et asi on ka maitses. Lihtsalt nunnu raamat. (Äkki peaks võrldema Kivirähu Maailma otsas raamatuga – seal ka käisid lihtsalt toredad ja head Eesti inimesed ringi ja ei teinud suurt midagi? Ramotswe raamatut on kuidagi kompaktsemad ja nunnumad).

Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s