29. Alexander McCall Smith “The Full Cupboard of Life”

ramotsweJälle imeline rahuliku tempoga positiivne raamat. Nüüd võtsin ette nimekirja ja püüdsin järjest lugema hakata – selle raamatu lõpus abielluvad härra Matekoni ja Mama Ramotswe (kes on originaalis Mma Ramotswe, aga tõlkes Mama). Üks suhteliselt tüüpiline ja raamatut hästi iseloomustav tsitaat on siin:

This was what it meant to live in Botswana; when the rest of the world might work itself into a frenzy of activity, one might still sit, in the space before a house with ochre Wallis, a bug of bush tea in one’s hand, and talk about very small things: headmen in wells, goats and jealousy. (lk. 31)

Red-bush tea on tõlgitud rooibose teeks eestikeelsetes väljaannetes. Mulle on jäänud mulje, et rooibose tee joomine lahendab elus kõik probleemid. Mul on kodus see olemas.

Teiseks on tore, kuidas “traditsionaalse kehaehitusega” keskealised daamid oma mehi kaelana juhivad, tegelikult kõike juhtides – ainult heaga.

Kolmandaks on ääretult vahva, kuidas sekretäritööd ülistatakse. Nimelt Mma Makutsi, kes on Mama Ramotswe (esmalt) sekretär ja (hiljem) assistent/abidetektiiv, on käinud Botswana Sekretäride Kolledžis ja kunagi ei jäeta mainimata (korduvalt mainimata), et ta sai lõpueksamil 97 punkti. Mma Makutsi on selline pudelipõhja-prillidega punktuaalne “traditsionaalse kehaehitusega” vanatüdruk (selles osas vähemalt veel). Kui ta kord siis märkmetehnikas Mama Ramotswe kirja üles tähendab, et hiljem masinal ümber lüüa, kirjutatakse:

“Many secretaries these days don’t have shorthand,” Mma Makutsi had remarked to Mma Ramotswe. “Can you believe it, Mma? They call themselves secretaries, and they don’t have shorthand. What would Mr Pitman think?”

“Who is this Mr Pitman?” asked Mma Ramotswe. “What is he thinking about?”

“He is a very famous man,” said Mma Makutsi. “He invented shorthand. He wrote books about it. He is one of the great heroes of the secretarial movement.” [!!!] (lk. 152)

Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s