40. Per Olov Enquist “Vihmausside elust” LR 1984/25

enquistTegin täna vea. Esiteks sellega, et eile moegurule tema raha tagasi ei andnud, teiseks sellega, et astusin sularahaga antikvariaati. Ostsin 5 raamatut! Selle, Vihmausside elust, olen ma tegelikult vist mõnikümmend aastat tagasi läbi lugenud (loomulikult ei mäletanud tuhkagi ja kahtlen, et ka tänaloetu läheb varsti meelest).

Olen siin vahepeal alustanud nii Kapten Nemos bibliotek’i kui Nedstörtad ängel’iga, aga pole eriti edenenud, kuidagi keeruline ja raske tundub. Peaks enne pihta saama, siis saaks lugemist nautida. Ka see näidend ei olnud kõige arusaadavamate killast – kuigi ehk siiski märksa arusaadavam kui muu. Tegelasteks on Johanne Luise Heiberg, H C AndersenJohan Ludvig Heiberg ja Hans Christian Andersen. Tutvustamiseks sedapalju, et esimene on 19. sajandi juhtivamaid näitlejannasid Taani kuninglikus teatris, pikaaegne esinäitlejanna. Teine on tema mees, näitekirjanik ja kriitik, kellega abiellus juba 19-aastaselt ja kes on temast 21 aastat vanem. Kolmas on kõigest 7 aastat vanem H C Andersen. Teema on ehk armastus ja selle võimalikkus. Näidend algab ja lõpeb vaikeluga, mis paistab algul idüllina – lõpus sama pilt aga küll sama, ent oleme tunnetanud kogu raskust ja meeleheidet, mis vahele mahub. Muuhulgas on üks inimestest laval surnud.

heibergNäidendi pealkiri on ka oluline. Nimelt tegelikult ei ole vihmaussid rootsi keeles “regnorm” – just sedasi on neid aga nimetatud originaalpealkirjas. Regnorm on nende nimetus tegelikult taani keeles – vihmamadu. Rootsi keeles on tegelikult daggmask – kasteussike. See motiiv, millega lõpeb näidend, kordub ka hiljem elulooraamatus (millises kohas? ei mäletagi). Nimelt näeb väike Johanne (Johanne loeb lõpus oma memuaare, kõneleb lapsepõlvest), et kui vihma sajab, ronivad vihmaussid maa peale, et end pesta. Seetõttu püüab ta kätte saada nii palju vihmausse kui võimalik ja läheb peseb nad ise võimalikult puhtaks – et olla abiks….

Umbes sellest on ka näidend. Puhtakspesemise võimalikkusest. Kust oled pärit. Millised on lapsepõlvemälestused. Helguse ja armastuse võimalikkus.

PS. Lugesin seda uuesti 2019. aasta sügisel. Hoopis teised tunded.

Rubriigid: raamat, sildid: , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s