15. Lars Gustafsson “Proua Sorgedahli kaunid valged käed”

proua-sorgedahli-kaunid-valged-käedKäisin reedel Apollos ja ostsin kogemata allahinnatud raamatuid. Muuhulgas selle. Esiteks ei ole ma sellelt autorilt varem midagi lugenud, kuigi omal maal on ta üsna tuntud. Teiseks peaks ta ka olema juba vanem mees ja viimasel ajal tundub, et vanade meeste raamatud Rootsist on head.

Kuidas aga suhtuda sellesse? Ostsin ma selle raamatu muuhulgas ka pealkirja pärast – see on kuidagi nii luuleline. (Sorgedahl tähendab Mureorg :)). Tegelikult ei ole Proua Sorgedahlist kuigi palju juttu – kogu aeg ainult vihjatakse temale, tema valgetele kätele ja et selle neljakümnele läheneva abielunaise ja noore teismelise poisi vahel on toimunud vahekord (st. tõesti üks kord ja seda kirjeldatakse väga lühidalt eelviimases peatükis). Muus osas on tegelikult tegemist tagasivaatega lapsepõlve Västeråsi, 1950ndatele, tööstuslinna ja lugudele, mida seal ümber kõneldi. Väikesed etüüdid või novellid ühe poisi(põlve) elust. Kusjuures lipp lipi ja lapp lapi peal, siin ei ole mingit otsest seost, küll aga on kohatisi kattuvusi – et tundub, nagu algaks uus lugu sealt, kus eelmine ei lõppenud, vaid peaaegu lõppes. Kõikjal vihjed sellele, mis juhtus, milleni kunagi jutustades jõutakse.

Ses suhtes on kogu kompositsioon päris põnev.

Samas tuleb tunnistada, et lugeda on … kuidagi pisut igav. Seda mõnusat tausta hingestatust ei ole justkui. Seevastu on silmnähtav uskmatus või ateism. Mingil moel lausa sallimatus usu või hingestatuse suhtes.

Noh, olen nüüd seda siis lugenud. Mingit erilist jälge ei jätnud, aga saast ka ei ole.

Mats Gellerfelt kirjutab SvD-s suhteliselt ülistavalt – ma võin temaga tegelikult ju nõustuda. Lisaks tekkis ka minul paralleel Åsa Linderborgi raamatuga, mis rääkis Västeråsist 1970ndatel. Mikael van Reis kirjutab Expressenis ka positiivselt, nimetades Gustafssoni tehnikat “distraktionens estetik”, väga tabav. Nähtavasti ka kirjanikule juba varasemast omane. Ulf Eriksson GöteborgsPostenis. Åke Leijonhufvud kirjutab Sydsvenskanis.

Advertisements
Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s