16. Aino Kallas “Reigi õpetaja”

reigi õpetajaOstsin Tubina Reigi õpetajale piletid ja mõtlesin, et loen ka raamatu läbi. Selline tunne tekkis lugedes, et ongi ooperilibreto – kiire asjade sünd. Tuglase heas tõlkes, tutvustatakse kokkuvõttes. Ometi on see vana arhailine tekst, moderniseerimata – täiesti omapärane lugemine. “Ja kuigi ta seda sanadega küll ei öelnud, siis mõistsin mina seda ommeti vaimus, et ta oma südames salaja nurises ja pani halvaks minu talupoja riideid ning ajaviiteid Reigis.” (lk. 27) või “Aga siitpääle ei otsinud mina ka enam surma, vaid mul oli rahvu Jumala ning inimeste kaas, ja Saatan lõpetas minu kiusamise.” (lk. 108)

Lugu põhineb tõestisündinud lool 17. sajandi Hiiumaalt, kuhu oli õpetajaks saadetud pastor Lempelius oma naisega (Catharina Wycken). Kui abiõpetajaks saadetakse Jonas Kempe, tekib armastuskolmnurk ja toonaste moraalireeglite järgi ka õnnetu lõpp. Suhteliselt lihtsakoeline, justkui olekski 17. sajandil kirjutatud. Ometi räägib juba teemavalik tegelikult enese eest. Läbivaks on erinevate verede valamine: süütus ja selle kadumine. Luiged, hülged, verivorstid.

Aivar Põldvee on kirjutanud Keeles ja kirjanduses. Üldse on peale ooperi taaslavastamist palju kirjutatud, Vanemuine on artiklid kokku kogunud. Jaan Undusk kirjutas 2008. aastal EPLis.

Vaatasin ära ka ETV muusikasaate MI (10. aprillist 2014). Noh, eks näis, kuidas mulle see ooper meeldib. Tubin on ikka veidi kahtlane kohati…. Kirikulaulude ja pastoraalide teemasid olla muusikas sees – ehk see pakub mingit traditsioonilisust. Kui see tükk välja tuli, siis palju kiideti ja palju kirjutati. Kui mitte muud, siis vähemalt saan oma arvamuse kujundada.

Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s