20. Elena Poniatowska “Kallis Diego, Sind embab Quiela”

kallis-diego-sind-embab-quielaRaamat, mis tõmbab juba oma poeetilise pealkirjaga, kiriromaan. Kirjad oleks justkui kirjutanud Angelina Belova (Beloff) oma mehele Diego Riverale, kui see sõitis Euroopast tagasi oma kodumaale Mehhikosse. Kirju on 12, vastuseid… nagu ei olekski, paar lühikest rida. Ja lõpuks teadlikuks saamine sellest, et Diegol on uus naine. Aeg: taas Esimese maailmasõja järgne aeg Pariisis (nagu viimati loetud Bove), igatsus ja kunst.

Huvitav eksperiment tegelikult, kuna need kirjad on ju tegelikult kirjutanud Elena Poniatowska, võttes aluseks mõne säilinud kirja Angelina Belovalt ja nende elulooseiku (näiteks see, et nende poeg suri beebina või milliste oluliste kunsti- ja kultuuriinimestega nad lävisid). Samas olla raamatu-Angelina allaheitlikum kui ta päriselus oli. Lisaks olla ta päriskirjad olnud rõõmsamad ja asisemad ning naise ja mehe vahel olla säilinud sõprus ka siis, kui Angelina lõpuks Mehhikosse elama asus. Raamatu kokkuvõte kõlab:

Tema hingeliigutava kiriromaani „Kallis Diego, Sind embab Quiela” kangelannaks on Pariisis õppinud ja hiljem Mehhikosse elama asunud Vene päritolu kunstnik Angelina Belova — Quiela —, kes saadab Pariisist kirju Mehhikosse oma abikaasale, hiljem ülituntuks saanud maalikunstnikule Diego Riverale. Kaheteistkümnes kirjas avaneb Quiela tundlik ja ennastsalgav natuur, tingimusteta armastus oma mehe ja tema ande vastu ning kirglik pühendumus kunstile, aga ka piinav üksiolek, lein, valusad ja ilusad mälestused, mille kõige taustaks on esimese ilmasõja järgne viletsus, vaesus, külmad talved ja tühi kõht ning kõrvaltegelasteks sajanditaguse Pariisi kunstielu säravad tähed.

Mehhikos ongi Angelina tuntud kui kunstnik, perekonnanimega Beloff. Euroopas väidetavalt polegi tuntud. (Veidi saab lugeda siit ja siit). Seevastu on Diego Rivera tuntum – isegi mina teadsin veidi. Lisaks on Diego kolmandaks naiseks olnud Frida Kahlo, kes on omakorda tuntud, mistõttu nendest on rohkem kirjutatud.

Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s