27. Merethe Lindstrøm “Vaikuse päevad”

vaikuse-päevadSee raamat on saanud Põhjamaade Nõukogu kirjanduspreemia 2012. aastal. Juba ka eesti keeles olemas – päris üllatav, et nii palju hinnatud kirjandusest skandinaavia keeltest nii ruttu ära tõlgitakse.

Tegu on vanapaariga, mees on lõpetanud rääkimise, ainult haruharva ütleb midagi. Jutustaja on naine. Mehe nimi on Simon – tema taust on Euroopas ühes väikelinnas, juudina. Elu peidikus. Pääsemine. Naiselgi on oma saladus – on enne abielu väga noorena sünnitanud poja, ent tolle pooleaastasena siiski ära andnud, ilma mingisuguse kahetsuseta. Need on saladused, millest ei tea ka nende kolm tütart. Samamoodi on üheks tegelaseks lätlannast majapidajanna Marija, kes lastakse ootamatult lahti – tütred ei saa sellest aru ega anna vanematele andeks. See on seotud Marija suhtumisega juutidesse – samas, täiesti ajuvaba asi jutustuses. Ootad ja ootad, millal paljastatakse, miks Marija ikkagi lahti lasti – selgub aga, et ta peab mingi “klišeedest kubiseva kuuldud-pähe õpitud tiraadi ‘nendest'”…. Milline aga võiks olla “klišeedest kubisev” jutt juutidest Lätis nõukogude ajal? Jah, nüüdsel ajal on paljud võtmas seisukohti, Palestiina poolt nt, “boikoteerime” muud. Aga toona – st läti taust, ca 50+ inimene praegusel ajal?

Raamat ise algas intrigeerivalt. Tundus, et see seik (mingi imeliku noormehe tulek majja, ohutunne, mehe lahkumine, üks laps on kaasa võetud ja puu otsa tõstetud) leiab hiljem veel mingit kajastust, tekib mingi järg. Ei tekkinud.

Noh, ses suhtes olengi kahevahel. Lugeda oli mõnes mõttes ikkagi tore – iga natukese aja tagant said infokilde, millele viidati algusest saadik, ses suhtes ei olnud jutulõng lineaarne. Vanemate inimeste omavaheline side, vaade tagasi, vaikus ja selle tajumine. Soov vaikust katkestada. Jne. Vaikuse erinevad tasandid.

Eks kui settib, selgub, kas meeldis rohkem või vähem 🙂

Advertisements
Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

One Response to 27. Merethe Lindstrøm “Vaikuse päevad”

  1. Pingback: Merethe Lindström “Vaikuse päevad” | nõudmiseni

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s