Üks džinn ehk Onegin Vanemuises

Ostsin piletid ooperisse. See Onegin esietendus juba kaks aastat tagasi aprillis. Lavastaja Dmitri Bertman on kavalehel öelnud, et on Oneginit lavastanud nii mitu korda (7+1), iga kord midagi juurde leiutanud, uusi kontseptsiooni pakkunud – sedapuhku aga taastas Stanislavski 1922. aasta lavastuse Bolšoi Teatris. Mis toona tundus moodne, tundub tänapäeval retrona, kirjutab ta kavalehel.

Täpselt nii ka on – ja see traditsioonilisus ehk retro on nii rahustav, teate. Saad rahus keskenduda laulule, kuna mingit muud modernsust ei pea tõlgendama. Muuhulgas oli lavakujundus väga huvitav – st. pigem kunstnikutöö (Igor Nežnõi Moskvast), mitte ainult lava. Piltide vahel laskus nelja sambaga eesriie, mille keskele kuvati pilt aastaajast või kohast, edasi pilt 1920ndate lavastusest ja siis läks etendus edasi – vaheriie tõusis üles ja meie ees olid alati needsamad sambad, olgu siis tegemist Larinite mõisaga, pargiga, duellipaigaga või vürst Gremini lossiga. Viited ikka samale vanale etendusele ja Suurele teatrile.

Onegin

Vanemuise kodulehelt

Osatäitjad – kõikidel väga ilus hääl. Vahel juhtub sekka mõni, kelle tämber ei istu – eilsel etendusel ei olnud ühtegi sellist. Mulle meeldis väga Roland Liiv Lenskina (Soome rahvusooperist….?). Tatjana osatäitja oli Maria Fontosh (Rootsi….? Vene-Ukraina päritolu). Väga võimas hääl, aga eriti võimsad pianod. Paistab, et varasemates etendustes on tal tumedad juuksed ja tume pats. Ei tea, miks nüüd blondimaks tjuuniti. Samamoodi oli hea hääl ja ilus väljanägemine Onegini osatäitjal Janis Apeinisel (Läti rahvusooper). Ei tasu alahinnata näitlejate välimust – tihtipeale on hääled võimsad (vaatasin youtube’ist täna paljusid), aga pildiga vaadata ei sobi, kuna ei teki hetkekski tunnet, et Tatjana on noor ja kogenematu, kui pildis on kogenud keskealine sopran…. Vürts Gremin (Märt Jakobson) oli ka väga lahe – esiteks selline tõrrepõhjahääl, teiseks NII PIKK mees, lühikese Tatjana kõrval mõjus lausa efektselt (tegelikult peaks vist olema vana mees ja see kontrast pidanuks mõjuma).

Lõpustseen oli võimas (just need pianod!), kuigi Onegini dramaatiline enese pikali heitmine mõjus koomiliselt :).

Tavainimene võtab ka toredasti kokku – kuigi temal on olnud teised osatäitjad paljuski, ma usun, et eilne koosseis oli parem.

Advertisements
Rubriigid: teater-muusika-kino, sildid: . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s