31. Minna Lindgren “Surm Õhtuhiies”

Untitled-1Selle raamatu pealkirja kirjutasin raamatupoes üles (väljaandmise aasta – 2015!) ja laenutasin. Esialgu tundus, et ei saa hästi vedama, siis tundus, et väga lahe, mitut puhku sain naerda. Keskel tajusin, et huumor on muidugi ainult jubedate teemade varjamiseks, aga lõpus olin rahul, kui pakuti “õnnelikku lõppu” ja peategelane ei surnudki ära (sest seda me teame ju isegi, et ta peagi sureb, kui on 94-ne).

Raamatu tagakaanel on muuhulgas kirjas, et Minna Lindgren pälvis 2008. aastal Bonnieri ajakirjanduspreemia artikli eest, mis rääkis eakate inimeste elust hooldekodudes – just see annab mõista, et raamatus toimuvad seigad võivad põhineda tõsielul. Kunagi ammu Rootsis elades oli ka esiuudis, kuidas hooldajad vanureid vanadekodudes kohtlevad ja see šokeeris. Hooldaja-amet ei ole ju kuigi ihaldusväärne ja, nagu mulle mulje on jäänud, alatasustatud. Seetõttu sobib see hästi sisserännanutele – kas mitte paljud eestlasedki Soomes (ja Skandinaavias) sellega leiba ei teeni?

Tagasi raamatu enda juurde – peategelased on 94-aastane Siiri, 92-aastane Irma, ca sama vana Anna-Liisa (endine emakeeleõpetaja). Siis kuuluvad veel tuumikusse esialgu suursaadik (hiljem esineb Onni nime all), Kübaraproua ja mõned veel – selle seltskonnaga mängitakse kanastat. Siis selgub, et vanadekodu pealt püüab keegi raha teenida – Siiri lapselapse(lapse?) poiss-sõber vahel ikka kontrollib vanakese arvet ja leiab sealt kummalisi summasid imelike teenuste eest. Koristamine. (Mingi neeger tuli tuppa, seisis, ei osanud midagi teha ja läks ära). Kiirabiteenus (peene firma nimi – “nähtavasti pandi summat juurde, kuna nad panid lõbu pärast sireeni ka huilgama” :)). Ravimite üledoseerimine. Sõjaveterani vägistamine duširuumis, mis maha vaikitakse. Kuidas tülikad vanakesed rohtudega uimastatakse ja siis dementsete osakonda viiakse – seal on kõik kinni seotud. Jne jne. Koledaid asju.

Aega veedetakse muidugi ka matustel käimisega – eks vähehaaval sureb nii üks kui teine. Kord satutakse vist isegi valele matusele, nagu hiljem tundub. Minek on suur ettevõtmine – ikka kõik oma rulaatorite või keppidega, kes takso, kes trammiga.

AGA. Kuidagi siiski toredas võtmes. Nii lahe on ju lugeda, millise teatava iroonia või üleolekuga võib 90+kõnelda tänapäeva ühiskonnast või noortest, kes kriisiolukorras alati ehmatavad ega oska midagi peale hakata. Kohati loed ja naerad. Selles suhtes soovitan lugeda.

Muuhulgas sõbrunevad Siiri ja Irma ühe taksojuhi/endise kokaga (kahtlase minevikuga Hells Angelsi liikmega), Mika Korhosega ja saavad headeks sõpradeks – võtavad inimest sellisena nagu ta on, teadmata tema taustast midagi.

Üks väga tore ja oluline aspekt oli Helsingi, selle arhitektuur ja arhitektid, lisaks trammiliinid. Läbi trammide ja trammisõidu (Siiri liikus alati trammiga, igal liinil oli oma meeleolu) anti edasi kogu Helsingi, kohati isegi ajalugu. Arhitektuuriajalugu kindlasti. Ise ma Helsingit kahjuks väga hästi ei tunne, aga neile, kes paremini tunnevad, on kindlasti seal ka väga huvitav äratundmiskoht. Lisaks tundus mulle, et kogu see arhitektide ja majade ja nende ilu või koleduse mainimine oleks nagu olnud tasakaaluks Alvaro Aaltole – kui meile 1991. jaanuaris linnaekskursiooni tehti, kõlas küll kogu aeg “vaadake paremale, selle projekteeris Alvaro Aalto!” ja “vaadake vasakule, selle projekteeris Alvaro Aalto!” – Alvaro Aaltot ei mainitud kordagi. Mainiti ainult ühte hoonet, mille arhitekt vist tahtis Alvaro Aaltot ahvida või meele järele olla :).

Lõpuks tekib isegi üks armulugu.

Kokkuvõtteks ma ikkagi soovitan seda raamatut lugeda, kuigi hoiatan ette, et vanadekodu tõelisuse eest päris pakku pugeda ei saa. (Ja pealegi tundub mulle, et mitte kõikjal pole nii hirmus, Eestis ka mitte).

Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s