32. Pavel Sanajev “Matke mind põrandaliistu taha”

SanajevOlin ka selle raamatu raamatupoes kõndides üles kirjutanud. Raamatu kokkuvõte kõlab nii:

“Mis võiks olla ehedamalt venelik kui babuška, tõeline kangelasmemm? Isad kõiguvad ühest kriisist teise, emad mõtlevad karjäärile ning nõukogude suurlinlaste arusaamad elu jätkumisest ja seda edasi viivatest jõududest võtavad lihaliku kuju just maalt linna appi kutsutud vanaemades.

Babuškad hoidsid igapäevaasjad liikvel Leningradi blokaadi ajal, nad tulid toime sõjakommunismi ja röövkapitalismiga. 21. sajandi alguspäevil, kui noorsugu ja keskklass ei söandanud veel Putinile vastu hakata, lõid tasuta metroosõidu kaotamise hirmus lärmi hoopis memmed ja taadid, kelle “halli revolutsiooni” Peterburi tänavail ei suutnud taltsutada isegi miilits.”

Ja see on TÄIESTI EKSITAV. Ma ei saa üldse aru, kust selline kokkuvõte võetakse ja kust tuleb raamatu kaanele vana taksomeetri pilt – taksoga sõitmist selles raamatus ma ei mäleta üldse. Mingit kanget maalt linna appi kutsutud vanaema, kes oleks tasakaaluks isade-emade kriisidele…. ka ei olnud. Pigem oli vastupidi – kõige keskmes oli täiesti õudne ja psühhopaadist vanaema, kes oli pärit Kiievist ja abiellunud Moskvasse. Põhimõtteliselt võtnud emalt ära lapse ja kasvatab seda hirmuvalitsuse all – täpselt nii on tema hirmuvalitsuse all elanud ka vanaisa. Vastik lugemine, kuigi jah, eks ta mingit grotsekset muljet tekitab.

Kõigele lisaks tundub, et tegemist on mingit laadi autobiograafilise kogemusega veidi muudetud kujul. Kirjaniku vanaisa olla olnud tuntud filminäitleja Vsevolod Sanajev, ema aga tuntud filminäitleja Jelena Sanajeva (mängis Buratino filmis rebane Alissat ;)). Kasuisa aga – see, kellele raamat on pühendatud ja keda vanaema-vanaisa kogu raamatu jooksul nimetavad kääbus-vereimejaks, kes tahtvat ainult Moskvasse sissekirjutust – on Rolan Bõkov. (“Pätid, kaabakad” … Viimne reliikvia).

Teised on päris palju kirjutanud:

Advertisements
Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s