44. Rein Raud “Täiusliku lause surm”

täiusliku-lause-surmKui kuulsin, et Raual on uus raamat väljas, läksin kohe poodi ja ostsin ära. Vanade raamatutega oli ju hädas – tahtsin kõiki tema raamatuid, aga antikvariaadist oli võimalik hankida ainult Ratsanik Melchior. Rekonstruktsioon mulle aga enam ei meeldinud, kuigi hankisin. (Vanem, paksem, tigedam oma lühivormidega oli jällegi toredam). Ja olin hädas – tahtsin lahti saada (ei mäleta, kas sain ka). Vot nüüd läksin ka veidi alt. Täiusliku lause surm iseenesest ei ole piinav ja tüütu lugemine, lisaks viitab pealkiri suhteliselt poeetilisele kohale raamatus. Aga kõige muu osas – ma ei saa aru, miks selline (kunagi?) hea kirjanik kirjutab sellist lugu, umbes romaanivõistluse debütandi lugu. Miks tema jaoks on oluline vana mehe kombel (või minusuguse keskealise kombel) heietada – näed, sellised olid need ohtlikud üleminekuajad. “Sellised meeleolud valitsesid. Sedasi tegutsesid inimesed – nüüd on nendest saanud nood ja nood. Kõik ei ole mustvalge. Aga vaata – toona ei olnud probleemiks see, kas telefon on tühi või täis, vaid kas see oli kinni, kui läksid telefonijaama, et kõne tellida või hiljem ise 15-kopikalisega helistada.” (Jutumärgid ei kajasta otseseid tsitaate, ma lihtsalt lisasin need selguse mõttes). Palju erinevaid tegelasi, kõikidel erinevad motivatsioonid või ajendid tegutsemiseks, juhused ja valel ajal öeldud sõnad.

Võib-olla on see tekst mõeldud lugemiseks neile, kes seda kõike ise ei tea, õpikutekstina, aga ilukirjanduslikumad vormis. Neile, kes tänapäeval üldistavad ja arvavad, et olid head ja pahad. Neid, kes väidavad, et toona oli kõikidel vabalt võimalik olla nn. “redis”. Ma ei tea. Vormil ei ole tõesti midagi viga – ainult süžeel.

Ma ei teagi – ma igatsentemalt teistsuguseid tekste kuidagi. Sestap ei oska soovitada. Raamatu esteetiline välimus seevastu meeldis. Asko Künnapi kujundus (alles nüüd vaatasin). No kes siis veel. Peeter Helme ütleb ka, et juba kaugelt näha!

Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s