45. Lena Andersson “Omavoli”

omavoliSain vihje selle raamatu kohta, laenutasin, lugesin tõesti kiiruga läbi, kuna see ei meeldinud mulle üldse. Tahtsin ruttu kõrvale panna :). Mis probleem nende Augusti preemiatega ikka on – kes küll valib, kellele ja mille eest neid anda? Kohati lihtsalt ajab imestama.

Ühesõnaga siin on anatoomiline ja detailne kirjeldus armumise ja stalkerluse pimedusest. Kogu raamatu võiks kokku võtta selle anekdoodiga, mis mõned aastad tagasi ringles – väljavõte naise päevikust: kuidas naine käib ja mõtleb, kuidas ta arutleb oma suhte teemal ja mis lõppeb väljavõttega mehe päevikust. “Õhtul oli telekast korvpall. Pärast sain keppi ka.”

Võib-olla seda raamatut hinnatigi selle vastikuna tunduva inguva, kriitilise, eluvõõra ja empaatiavõimetu tšiki sisemaailma detailse täpsusega kirjeldamise pärast. Kes teab. Kellel neid mõtteid poleks – ühe leheküljega saab väljendada, kui piinlik tegelikult selliste tunnete ja käitumise ja sõnumite saatmiste-mittesaatmiste pärast võib olla. Lihtsalt ei taha sellest 142 lehekülge lugeda. Ausalt öeldes häirib ka see, et rootslaste seas levivad ka need ideed, mida see tšikk esindab – abstraktsused diktatuuride ja muu kohta.

Tõlke osas olen ka kahtleval seisukohal – muud midagi, aga ma ei saa usaldada teatud sõnu või mõisteid. Systembolageti kohta nt “viinapood” öelda, annab see eestlasele siiski teise signaali. Hitleri lauavestlused? Kas päriselt olemas? Jne jne. Egenmäktigt förfarande – Omavoli? Võib-olla tõesti.

Advertisements
Rubriigid: raamat, sildid: , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s