47. Lars Saabye Christensen “Modell”

modellLäksin ühte teist Saabye Christenseni raamatut võtma, aga leidsin, et temalt on tõlgitud rohkem ja valisin juhuslikult selle. Lugesin kiiruga läbi.

Tegelikult on tegemist hea raamatuga. Mingid kindlad mustad mustrid on sees, mingid pildid. Veidi filmilikult kirjutatud. Tänapäev, kunstnik. Pere. 50-seks saav kunstnik, kes hakkab kaotama nägemist. Moraalsed valikud. Kunst-elu. Kas kunst matkib elu või vastupidi? Kunstniku (Peter) naine on lavakujunduse autor valmivas Metspardi etenduses. Väga selgelt on just Metspart raamatu taustale valitud – ses suhtes ei teki väga kahtlustki, et mingi tõe paljastamine või halb lõpp on ootamas. Lisaks tõesti see nägemise teema, siis tütar (Peteri ja Helena laps on 6-aastane Kaia, kes on pisut šabloonlik – ausalt öeldes ei kujuta ma hästi sellist 6-aastast last ettegi. Ta on kõigest kuliss.), noor tüdruk ja silmad. Kindlasti mõeldud paralleelina Hedvigile, valele, eluvalele, silmadele-nägemisele, millest lapsed saavad aru – ei saa.

Pealkiri, Modell, viitab sellele, et nende silmadega Peter maalib tüdrukut ja palub tütrel Kaial modelliks istumas käia. Ometi ei maali ta teda, vaid üht teist tüdrukut. Siia juurde lisame veel tema kunagise läbilöömise näituse nime Amputatsioon ja pildid, mis siin-seal läbi raamatu kuskil esinevad. Muuhulgas nende oma köögis, kust Peter pildi äkki maha rebib ja kuhu jääb alles ainult nael. Selle naela otsa peaks tulema Kaia pilt – ehk tüdruku pilt. Kui nüüd veel paralleelina mõelda Vermeer ja tema Johannes_Vermeer_(1632-1675)_-_The_Girl_With_The_Pearl_Earring_(1665)tütarlapsele pärlkõrvarõngaga, sellele, et raamatutegelased käivad vaatamas Vermeeri filmi (Peter Webber 2003: Girl with a Pearl Earring), kuidas nad sellesse suhtuvad (eriti Peter). Peter nimelt nimetab maali juures (tegelikult on see maalil Piimatüdruk) väga tähtsat detaili – naela seinal – tõsiasi, et käega üle pildi lastes võid justkui tunda, et seal on nael. Sellise naela maalimise oskus on oluline …. ja siis see üksik nael nende oma köögi seinal, kust pilt (sarjast Amputatsioon) on ära rebitud (amputeeritud), xl_milkkuhu peaks tulema Kaia pilt, aga valminud on vastu ootusi sari pilte ühest teisest tüdrukust, kellel on teatud silmad… (ja Vermeeri pildil on tüdruku silmad ka suunatud vaatajale – nagu ka pärlkõrvarõngas. Kui …. kunstsilm. Lähen vbolla liiga kaugele oma tõlgendustes siin.).

Lisaks lausa ärritas (ja tegelikult ei sobinud hästi tervikusse – aga vbolla meie endi perspektiivi pärast) kõrvalepõige Eestisse, kus kohe peale vanalinna ja kirikut tuli mahajäetud angaar, no põhimõtteliselt mingi Kopli kant, kus olid vaesed õnnetud tänavalapsed, keda vajadusel kasutati elundidoonoritena. Raamat on norra keeles avaldatud 2005 ja toonase Eesti kirjeldus meenutab pigem 1990ndaid… Norrakast kirjaniku jaoks on tegemist lihtsalt mõne suvalise lähedase Ida-Euroopa maaga, kus selline asi tema arvates sai hõlpsasti toimuda ja muud pole sealse lugeja jaoks oluline (kas minu jaoks oleks, kui oleks kirjutatud Läti või Valgevene või Moldova?).

Nojah – raamatuna nagu täitsa ok, aga minu maitse otseselt ei ole, et saaksin öelda, et mulle meeldis. Samas tore üllatus norra kirjandusest – tähendab, nüüd ikka tõlgitakse asju, mida kõlbab lugeda :).

Lastejutud blogis kirjutatakse.

Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s