55. Astrid Lindgren “Sõjapäevikud. 1939-1945”

sõjapäevikud-1939-1945See raamat on juba mõnda aega raamatupoe riiulitelt silma jäänud. Tellisin raamatukogust ja lugesin läbi. Muide, raamatu paksus ei tohiks kedagi ära hirmutada – tekst on kuidagi suur, päevikusse kleebitud artiklid jms on rohketel lehekülgedel skännituna ja tagapool eraldi tõlgituna, seega teksti on selles 428-leheküljelises raamatus ehk ca 200 lk. Kui sedagi.

Kuidagi on juhtunud, et olen nüüd veidi II maailmasõja lainel olnud (kasvõi Oona ja Salinger, lisaks sel nädalal ETV2-s näidatud Diplomaatiavaatasin järelvaatamisest) ja need Lindgreni päevikud on tõesti hea täiendus. Kui väga aus olla, siis ma ei ole kunagi lugenud MIDAGI II maailmasõja kohta, mis oleks nii ülevaatlik ja ajateljel, nii arusaadavalt ja nii reaalajas. (Ajalugu ei kuulunud kooli ajal mu lemmikute hulka – mul lihtsalt ei olnud mingit iseseisvat üldistamise soont ja kool ei soosinud justkui ka…. õppetükid sain selgeks, et hiljem unustada ja mitte suuta kuhugi oma maailmapildis paigutada. Lisaks oli II maailmasõda toona ka teise nime all õpitud ja nähtavasti ei olnudki väärt sellisena meeldejätmist).

Kui ma mõtlen, et Lindgren oli nende kirjutamise-kleepimise ajal ca 30-ne, on kogu lugemiselamus seda võimsam. Väga selge pilk, huvitatus ja püüd kursis olla sellega, mis maailmas toimub. Eks üheks eelduseks oligi, et infokanaleid ei olnud nii lugematul arvul kui tänapäeval – olid ajalehed, olid TT uudisteagentuuri uudised raadios ja oli tema töö salajases Postitsensuuris. Seega saame toonases reaalajas teada, kuidas tundis ennast üks pereema Rootsis, kelle mees saadeti algul kordusõppustele, kelle poeg oli sõja ajal nii vana, et oleks sõdivates riikides pidanud kahurilihaks minema jne. See, et Rootsi sõjast välja jäi, oli alguses juhuslik ja hiljem juba asjaolu, mille üle suudetakse rõõmu tunda – samas läbi arusaama, kui rabe on see neutraalsus ja kuidas kohati on piinlik – kogu maailm nälgib ja on suurimas hädas, nemad saavad aga pidada lihavõtteid ja jõule ning elada tavalist elu. Isegi toiduainete ostmise piirangud, talongid jms tundub kõige muu kõrval väike mure. Selle kõige kõrvale väikse tütre, Karini haigused, mure poeg Larsi hinnete pärast koolis jne – kõige tavapärasemad naise ja ema mured. (Mind panebki imestama, et väidetavalt on need päevikud avaldatud tsenseerimata ja kärpimata – järelikult ongi justkui “sõjapäevikud”, kuna perest on proportsionaalselt siiski väga vähe). Ja see kaine mõistuse pilk asjadele!

Kuna Lindgren on lastele tuttav kirjanik, on selle teose abil kindlasti võimalik nendes (st. noortes) tekitada huvi ajaloo/II maailmasõja vastu – nimelt on see nii mõistmatult suur ja jube, mis II maailmasõja ajal toimus, et oleks halb, kui inimesed selle jubeduse unustaksid. Kui hiljaaegu Krimm annekteeriti, oli näha, kui arusaamatu ja võimatu see tundus eriti neile, kes ei ole midagi nii absurdset ega nõmedat oma elus kogenud (ka mina ju mitte, aga noorte fb seinadelt loetu…). Kui aga lugeda ilmasõja kohta, siis on näha, kuivõrd palju sedasorti absurdsusi ja jubedusi järjest toimus.

Muide, Lindgren ei olnud tol ajal veel kirjanik. Sõja ajal saab tütar Karin 10-aastaseks ja ema paneb need Pipilood, mis ta unejuttudena oma tütrele ja teistele lastele vahel rääkinud on, kaante vahele, kuna jääb haige jalaga tükiks ajaks koju. Kuna see langeb samasse aega, lõpeb raamat (ehk tegelikult see osa, mis on enne registreid) kuulsa eituskirjaga Bonnierilt – nad ju lausa ütlevad, et võtaks, aga avaldamiskava on juba kaheks aastaks ette täis….

Huh. Ma ei oska sugugi midagi arusaadavat kirjutada. Lugege parem ja vaadake, mis teised ütlevad:

Advertisements
Rubriigid: raamat, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s