67. Katri Lipson “Jäätisemüüja”

Katri_Lipson_Jaatisemuuja_cover.inddMa pean kohe vabandama, et mu ajumaht on vist nüüd täis saanud ja ma ei suuda enam kuigi teravalt raamatuid haarata. Raamatu kõrvalepanek üheks päevaks või ööks tähendab, et olen alguse juba ära unustanud :). See raamat on aga soovitamist väärt, kuigi ma ei ole õige inimene sellest kirjutama, kuna peaksin (jälle!) uuesti läbi lugema, et kõigest lõpuni aru saada. Nüüd, kui põhiline printsiip justkui selge. Lisaks liigitasin selle raamatu ka tšehhi kirjanduse alla, sest minu arust oli see pigem seda kui soome kirjandus. (Tegevus toimus Tšehhis ja Rootsis).

Raamatu kokkuvõte ütleb (seda lihtsalt peab tsiteerima, kuna mu enda arusaam on praegu kuidagi hõre): “nagu salapärane kangas, mille lõimelõngad põimuvad ümber „Jäätisemüüja” filmi. Romaani tegevustik leiab aset peamiselt 1940.–1960. aastate Tšehhoslovakkias. Käimas on filmivõtted ja režissöör on lagedale tulnud hullumeelse mõttega teha film stsenaariumita, et osatäitjatel poleks aimugi, mis nende tegelasi ees ootab. Näitlejad peavad oma tegelaste elulood ise välja mõtlema ja need ühtlasi ka läbi mängima. Mida enam nad rolli sisse elavad, seda hägusemaks muutub piir elu ja selle kujutamise vahel, kuni väljamõeldis seguneb tegelikkusega ja ühte pole enam võimalik teisest eristada. Raamat viib lugeja lõputule põgenemisele proua Nĕmcová majja, kinosaali, Prahasse ja Göteborgi ning viimaks postkasti juurde, kuhu saabub lakkamatult Milenale adresseeritud kirju.”

Põhimõtteliselt on kõik oluline öeldud, kui ainult nii arusaadav oleks olnud. Algul tundus, et asjad jooksevad ühtpidi üksteisesse, siis tundus aga, et iga järgmine lugu saab alguse kuskilt eelmise keskelt ja viib ajas tükk maad edasi – lõpu poole vähemalt põlvkondlike hüpetega. Sestap olekski tahtnud algust veel lugeda.

Ausalt öeldes mind pani ikkagi see Tšehhi perspektiiv imestama – kas kirjanikul on tšehhi päritolu? Kuidas ta seda nii hästi tabas? Ja kuidas on rootslased tšehhide kõrval nii hästi kõrvaltvaatajapilguga tabatud?

Paras segane lugu, aga väga hea. Soovitan kindlasti.

Advertisements
Rubriigid: raamat, sildid: , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

67. Katri Lipson “Jäätisemüüja” on saanud ühe vastuse

  1. Pingback: Katri Lipson “Jäätisemüüja” | nõudmiseni

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s