11. Thomas Rydahl “Eremiit”

eremiitMa enam ei mäleta, kus ma selle raamatu pealkirja endale üles kirjutasin. Vahelduseks millalgi tellisin. Ja päris imekombel sain isegi lõpuks läbi. (Ma ei saa oma lugemisaastast aru – ainult mingid krimkad ja imelikud raamatud. Amorina ainult eksis ära vahele, see oli nagu “minu moodi” raamat).

Eks mind selle raamatu puhul ärgitas ka lugema vist pigem pealkiri – kui lubatakse eremiiti ja üksiklast, kes lahendab mingit kriminaalset probleemi, siis tundub, et võiks midagi minu jaoks olla. Ei olnud, ütlen kohe alguses ära.

Seda raamatut lugedes tulebki asja võtta kui mingit… ladina-ameerika kirjandust. Noh, ma ei oskagi öelda, kas selle kohta “maagiline realism” võib öelda (sest minu arust ei või), aga teatud ajuvaba buendialikkus nagu oleks. Et kui inimesi vigastatakse ja tapetakse või vastupidi, püütakse voolikute abil elus hoida, siis tuleb seda võtta äärmiselt kirjanduslikult ja kujundina. (See kõik on lihtsalt nii haige.) Muidu oleks lugemine lihtsalt vastik. (Ja eks ta on ka).

Omapärane on veel see, et kui sulle algul tundub, et tead, kes on süüdlane, siis peale 451 lk läbimist (st raamat pikkus – ju sündmustest selle teadmiseni jõudmine võtaks kõigest 400) tuleb välja, et jah, just nii see oligi. Ja mis selle taga kõik oli, on nii ebaoluline kübe, mis juskui ei puutu raamatu jooksul asjasse ega millega suhestu ka lõpuks. Ja viited Eremiidi ehk Erhardi minevikule (on saabunud ca aastal 1998 Taanist Fuerteventurale, puudu on üks sõrm, koju jäi naine Anette ja kaks tütart, kellele taksofirma, kus Erhard nüüd töötab, igakuiseid rahalisi ülekandeid teeb) jäävadki viideteks ega selgu, mis seal siis juhtus. Näiteks kui Eremiit raamatu alguses näeb pealt, kuidas äsja on toimunud liiklusõnnetus, siis ronib ta surnud ohvri juurde ja murrab sellelt viienda sõrme! Et seda siis vahel ise kasutada, kuigi see kuivab ära ja ta hoiustab seda siis raamatute taga riiulis. Täitsa haige värk mu arust ikka.

Seega ei soovita :). (Aga kes teab, maitsed peavad tõesti väga erinevad olema, kui see raamat on saanud 2014. aasta Taani kirjandusdebüüdi auhinna, 2015. aasta Taani krimi- ja põnevusromaanide auhinna ja nomineeritud Põhjamaade krimi ja põnevusromaanide auhinnale Klaasist võti. Lugege ja otsustage ise.)

Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s