21. Fredrik Backman “En man som heter Ove”

Backman_En_man_OMSLAG.inddOstsin selle raamatu äsja Rootsist, kuna palju kiideti. Ootamatult avastasin, et juba olemas ka eesti keeles* (raamatukogus muudkui “töötluses”, seega lugesin rootsikeelse) ja sel nädalal tuleb kinodesse juba ka film (nüüd vaadatud). Eks peab ütlema, et see kannustaski läbi lugema. (Kuigi ma filmist suurt midagi ei oota).

Kui eelmine Backmani raamat, mida lugesin (tulid välja samal päeval!), oli saamatust noorest mehest, siis see on justnimelt seda generatsiooni esindavast mehest, kellel on olnud õigus 1970ndatest saadik. Kes saab asjade tehnilisest olukorrast ülevaate, kui jalaga hoobi annab. Kes oskab kõike parandada ja teeb peedist pesumasinale trumli. Kusjuures ma ei usu, et seegi raamat Hõbemäele meeldiks, aga ma suudan pisut temast aru saada, kuna lugedes tundus mulle, et kõik raamatud, mida kiidetakse, on alati jamad! Ma ei saa aru, mis värk sellega on – pole veel näinud Rootsi kriitikute poolt ülistatavat raamatut, mis mulle ka meeldiks. Ja ma usun, et mulle oli lugemine sama piinarikas kui Hõbemäele too eelmine.mees-nimega-ove

Aga. Lõpp muutus vähemalt ausaks ollivuudi läägeks seebiks ja see parandas veidi asja. Sest pigem aus ollivuud, kui mingi kibestunud inimese veniv möga, eksole. Peategelane on nimelt kuni raamatu viimase kolmandikuni suhteliselt läbivalt negatiivne tegelane – vbolla tahetakse juba algusest saadik tema kibeduse taga näidata suurt südant, aga minu arust ei õnnestu… Pärastpoole tekib vist ikka mingi rütm või tuleb neid positiivsemaid noote pisutki sisse, mistõttu toimub mõnetine total makeover. Kes teab. Paaris kohas saab naerma purtsatada. Paaris kohas on meeltliigutav. Lõpuks rebib pisara silmanurgast välja. Samas ei kujuta ette, kuidas kõike seda veel filmis näidata – kõige lahedamad osad jäävad ju dialoogidest välja.

Siin raamatus on olemas ka need noored saamatud mehed, kes sarnanevad eelmise (=teise, mis samal päeval ilmus) raamatu jutustajaga. Põhiliseks asjade käivitajaks on siiski sisserännanud Parvaneh (Iraanist), kes on abielus mingi rootsi luftivennaga. Mees on saamatu ega saa millegagi hakkama – aga tal on ju hea süda muidugimõista. Parvaneh ja Ove on mõlemad omamoodi kõvad kivid, konkreetsed. Siis lisanduvad filmi jooksul veel naabripoiss Jimmy (paks ja rasvast nõretav, huvitub valgetest juhtmetest – jälle mingi itimees, eksole, homo, nagu selgub hiljem), Anita ja Rune, Anders, Adrian ja Mirsad, ajakirjanik Lena ja Parvanehi kaks tütart, lõpuks ka poeg (sest kogu raamatu jooksul on Parvaneh väga rase).

Noh, nagu arvata võibki, muutub Ove suur lein oma naise (Sonja) järele mingiks ideaalseks kogukonnatundeks ja Parvanehi tütred hakkavad teda vanaisaks hüüdma (emaisa). Jimmy ja Mirsad abielluvad (homoinimesed), ajakirjanik Lena ja Anders kolivad kokku ja “mähä” (vaatasin, et eestikeelses raamatus on tõlgitud “beib”) kolib koos oma talvesaapa moodi koeraga ja Lexuse-mehega minema. Oeh, no ses suhtes täpselt see stseen, mida 20 a tagasi kirjeldas üks Rootsi sõber: “filmi lõpust oli ainult puudu õnnelikult üle välja jooksev perekond, koer kaasas”. Et siin on suhteliselt see kõik olemas. Äkki peaks võrdlema Kivirähu Maailma otsas raamatuga, kus kõik inimesed olid toredad ja head ja oma kiiksuga? Tjah, ei teagi. Ja ega ma õieti aru saa, millest selline ståhej selle raamatu ümber. Ajaviiteks – miks mitte (seal on teinekord tõesti mõni tore selgitus või arusaam armastuse või muu kohta. Või lihtsalt tabav sarkastiline märkus). Kui esimesest kahest kolmandikust ikka mööda saate, ilma et närvi ajaks.

Mul on pisut see tunne, et siin on vanainimest püüdnud tõlgendada noor, kes tegelikult vanemat generatsiooni ei mõista, sest puuduvad isiklikud kokkupuuted. (Lisaks on peategelene raamatu algul kõigest 59 – see pole veel pensioniealinegi). Pakun, et selles raamatu häda ongi.

Backman, selgub, on tuntud blogija, kes korraga kaks raamatut üllitas ja ütleb et suudaks ka oma espressomasinast raamatu kirjutada.

 • Dagens Nyheteris kirjutab Lotta Olsson ka, et eks alguses ei ole sellest Ovest kahju ega midagi, aga tegelt tunned selle mehe ära – nii endas kui ümberringi.
 • Svenska Dagbladetis kirjutab Sam Sundberg: “Han bemästrar det korta formatet, där han sprutar ur sig finurliga observationer, knipsluga formuleringar och ibland även hjärtsnörpande sentimentaliteter.” ja “Leken med stereotyper behärskar Fredrik Backman väl. Däremot är han onödigt förtjust i stilistiska specialeffekter. Boken är överlastad med fyndiga bilder och liknelser där författaren fnissande ställer sig mitt i scenen och skymmer karaktärer och händelser.” Ühtlasi selgub, et tegelikult on Backman koos Jonas Crambyga seda tüüpi treinud juba cafe.se lehel ja nüüd testinud, kuidas oleks, kui see tegelane oleks romaani peategelane.
 • Litteraturmagazinet.

* Ja väidetavalt 40 muus keeles. Minu jaoks kõlab see natuke turundusprojekti moodi raamatuna.

Rubriigid: raamat, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

3 Responses to 21. Fredrik Backman “En man som heter Ove”

 1. ritsik ütles:

  Mul on pooleli praegu, kah selline -meh – tunne tekkis. Aga kuna Ove on peaaegu täpne koopia minu isast, siis see annab natuke teise dimensiooni loole :).

 2. sehkendaja ütles:

  Mul on tunne, et kuna see autor on blogija ja neil on seal mingi oma platvorm, siis on ta ka tegus turundaja. Teinekord saavutab sellega rohkem kui väärt raamatuga. See on sihuke ajakirja joonealuse lõbusa loo stiil (ja närviajavalt ei ole alguses eriti lõbus ka). Lõpupoole läheb läägeks, aga sellist asja kannatan ma paremini välja – ega ta mingi süvakirjandus vist püüagi olla.

 3. sehkendaja ütles:

  Pärast filmi nägemist võin öelda, et pinguta see raamat ikka läbi ja vaata film otsa. Kokku annab kummagi parematest külgedest hea koosluse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s