“Mees nimega Ove”

Lugesin sel nädalal raamatu läbi, et filmi vaatama minna. Enamasti on ju raamatud paremad ja siis tundub, et peaks olema enne läbi lugenud – pärast enam ei viitsi. Kokkuvõtteks võiksin öelda, et kui raamatus oli Ove ikka suhteliselt vastik tüüp kuni peaaegu lõpuni, siis filmis oli asju veidi kokku pandud, lühendatud, Ove oli muudetud siiski sümpaatsemaks – harilikuks veidi torssis vanameheks, kes on leinas pärast naise surma. Kui raamatus ei tulnud Ove ja Parvanehi sõprus kuidagi eriliselt välja (enne kui lõpus), siis film oli ikka pigem nende suhte peale üles ehitatud (võib-olla ma sain valesti aru, kuna olin ju just raamatut lugenud, aga tundus küll, et Parvaneh oli filmis tähtsam kui raamatus). Lisaks oli teisi arvukaid liine vähemaks tõmmatud, Ove isa muudetud veidi lahtisemaks ja naerusuisemaks.

Iseenesest mulle tundub, et kõige parem kombinatsioon ongi lugeda raamat enne ja mitte sattuda vaimustusse (nagu mina), siis vaadata filmi (ja mitte lasta end ärritada, kui erinevused kohe silma paistavad, sest pole suurt vahet). Sest need asjad, mis olid raamatus head – mõned ütlemised ja mõned teravad repliigid – on filmist puudu. Samas on filmis olemas see seoslikkus, mis raamatus ehk puudus. Ove pole filmis nii vastik – ja see on ju ka pluss.

lassgaardRootsi keele oskajaid muidugi hoiatan, et teinekord pannakse tõlkega puusse. Millest on pisut kahju. (Naine teatab Ovele, et on rase ja nad saavad lapse ja Ove esimene reaktsioon on, et siis tuleb suurem auto osta, combi. Tõlgib: “inkubaatori”! ??? Ja mõned fraasid filmi jooksul veel.)

 

Rubriigid: teater-muusika-kino. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

4 Responses to “Mees nimega Ove”

  1. Hanna Laasberg ütles:

    Minu arvates polnud Ove ka raamatus vastik tüüp. Pigem oli ta just parem kui enamik inimesi, kes varjavad oma vastikust armsa naeratuse taha. 🙂

  2. sehkendaja ütles:

    No raamatus oli ta ju puhta õel kohati. Väiklane ja kättemaksuhimuline. Filmis oli seda mahendatud.

  3. Pingback: „Mees nimega Ove” kolmapäeval, 11. oktoobril kell 21.35 ja laupäeval, 14. oktoobril kell 23.05 ETV2-s | Loe seda, mida Sa filmis ei näinud

  4. Pingback: Fredrik Bakman “Mees nimega Ove” | raamatutega

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s