“Mees nimega Ove”

Lugesin sel nädalal raamatu läbi, et filmi vaatama minna. Enamasti on ju raamatud paremad ja siis tundub, et peaks olema enne läbi lugenud – pärast enam ei viitsi. Kokkuvõtteks võiksin öelda, et kui raamatus oli Ove ikka suhteliselt vastik tüüp kuni peaaegu lõpuni, siis filmis oli asju veidi kokku pandud, lühendatud, Ove oli muudetud siiski sümpaatsemaks – harilikuks veidi torssis vanameheks, kes on leinas pärast naise surma. Kui raamatus ei tulnud Ove ja Parvanehi sõprus kuidagi eriliselt välja (enne kui lõpus), siis film oli ikka pigem nende suhte peale üles ehitatud (võib-olla ma sain valesti aru, kuna olin ju just raamatut lugenud, aga tundus küll, et Parvaneh oli filmis tähtsam kui raamatus). Lisaks oli teisi arvukaid liine vähemaks tõmmatud, Ove isa muudetud veidi lahtisemaks ja naerusuisemaks.

Iseenesest mulle tundub, et kõige parem kombinatsioon ongi lugeda raamat enne ja mitte sattuda vaimustusse (nagu mina), siis vaadata filmi (ja mitte lasta end ärritada, kui erinevused kohe silma paistavad, sest pole suurt vahet). Sest need asjad, mis olid raamatus head – mõned ütlemised ja mõned teravad repliigid – on filmist puudu. Samas on filmis olemas see seoslikkus, mis raamatus ehk puudus. Ove pole filmis nii vastik – ja see on ju ka pluss.

lassgaardRootsi keele oskajaid muidugi hoiatan, et teinekord pannakse tõlkega puusse. Millest on pisut kahju. (Naine teatab Ovele, et on rase ja nad saavad lapse ja Ove esimene reaktsioon on, et siis tuleb suurem auto osta, combi. Tõlgib: “inkubaatori”! ??? Ja mõned fraasid filmi jooksul veel.)

 

Advertisements
Rubriigid: teater-muusika-kino. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

2 Responses to “Mees nimega Ove”

  1. Hanna Laasberg ütles:

    Minu arvates polnud Ove ka raamatus vastik tüüp. Pigem oli ta just parem kui enamik inimesi, kes varjavad oma vastikust armsa naeratuse taha. 🙂

  2. sehkendaja ütles:

    No raamatus oli ta ju puhta õel kohati. Väiklane ja kättemaksuhimuline. Filmis oli seda mahendatud.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s