26. Milan Kundera “Tühisuse pidu”

tühisuse-piduHuvitav, et märkasin selle raamatu kohta juttu vist kellegi blogis ja tellisin – jõudis kätte aga kiiremini kui need raamatud, mille olin mitu kuud tagasi tellinud, kuigi Kundera uus raamat ikkagi ja nimi peaks ka juba tungi põhjustama (nagu ikka, jõuavad tellitud raamatud täpselt ühel ajal!). See onväga lühike lugemine. Esialgu olin lausa veidi kahtleval seisukohal, sest ma pole Kundera hilisemaid Prantsusmaal kirjutatud raamatuid ikka väga lugeda suutnud. Pole kõnetanud. Selles raamatus siin on aga olemas see miski, mis ilukirjanduses võiks olla, see seletamatus, see vihjamine, mida välja ei öelda. See, et lugeja võib ise mõelda, ette kujutada ja sümbolitele tähendusi anda. (Kuigi Kundera ütleb ise ka tihtipeale, et näete – selline sümbol, tuleks ehk sedasi tõlgendada?)

Seda raamatut ma ise kokku võtta ei oskagi. Tegemist on umbes nelja sõbraga (Alain, Charles, Ramon, Caliban), kõik erinevas vanuses ja oma muredega. Samas on kõik vihjamisi vist Charles’i raamatu stseenid ehk hoopis “see õpetaja soovitas, kes meid välja mõtles” – ehk ka tegelased tunnetavad, et nad on välja mõeldud.

Siis jookseb siit läbi absoluutse tühisuse niit. Ja Hruštšovi elulooraamatust võetud Stalini ja 26 põldpüü lugu. Nali vs vale. Jne.

Mulle päris meeldis, kuigi ma ei oska seda ise kokku võtta.

Advertisements
Rubriigid: lasteteemad. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

One Response to 26. Milan Kundera “Tühisuse pidu”

  1. Pingback: Milan Kundera „Tühisuse pidu“ | nõudmiseni

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s