37. Ulla-Lena Lundberg “Jää”

jaaNüüd täitsin lünga oma lugemisvaras ja lugesin pärast Minu Ahvenamaad läbi ka Ulla-Lena Lundbergi Jää. See oli tõesti hea romaan. Samas ei tohi ma kiita, kuna see ei kubisenud sündmustest, vaid andis tõesti olustikku edasi. Kui mind Minu võitluse juures häiris üksikasjalikkus, mis ei puutunud asjasse, siis siin oldi ju tegelikult ka üksikasjalik, samas moodustas kõik terviku ja andis eluolu edasi. Ühele saarele Ahvenamaa saarestikus (=Kökarile, mida nimetatakse raamatus Örarna) kolib elama noor pastor oma tegusa naise ja pisitütrega. Saarel elades sünnib veel üks tütar ja kasvab 1,5-aastaseks. Kirjeldatakse suhteid külade elanikega, kogudusega, koosolekuid, kohvitamisi, heinategu, lapsehoidu jne. Kuniks ootamatult pastor sureb, vajudes rattaga läbi jää. Ja naine lastega on sunnitud 9 kuud hiljem saarelt ära kolima. See on sisuliselt kokkuvõte.

Samas on see raamat elust saarel, kogukonnatundest, usust (kas jumalasse või vaimudesse/esivanematesse). Lapsepõlvest, isast-emast. Suhetest vanematega. Merest ja jääst. Tegelikult võiks pealkirja tõlgendada teisiti, kui raamat poleks juba algselt kirjutatud rootsi keeles. (Noh, eesti keeles tähendab “jää” ka käskivat kõneviisi jäämisest).

Mõnes mõttes on see raamat, mis räägib kõige olulisematest asjadest inimese elus. Inimlikkusest. Armastusest, argipäevast, vastupidamisest, lugupidamisest, leinast, usust ja edasiminekust. Selles raamatus ongi argirütm ja kogu “tarkus”, mis edasi antakse, tuleb selle argipäeva kaudu. Ka lein on nagu pärislein, suur ja arusaamatu, millest tuleb üle saada. Siin pole tegelaste karakterites arenguid ja loo silmnähtavaid katarsiseid. Kuigi teatud varjatud mustrid siin siiski on. Vahele Posti-Antoni jutud sellest, kuidas tema asju näeb, kuuleb ja tajub (kursiivis).

Mul on tunne, et ma ei oskagi seda raamatut mõistlikult kokku võtta. Kahjuks ei leia ka mingeid erilisi arvustusi, mida linkida. Ehk kõige mõistlikum oleks Anu Saluääre kirjutis Sirbis.

Järjejutuna:

  1. osa
  2. osa
  3. osa
  4. osa
  5. osa
Rubriigid: raamat, sildid: , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s